Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de somaj

Sotia mea, in varsta de 43 ani, a frecventat si a absolvit in aceasta vara, luna iunie 2010 si cu licenta in luna septembrie 2010, a doua facultate curs la zi, prima facultate frecventata la seral si absolvita in anul 1993.
Nu a mai fost angajata cu CIM din decembrie 2007, in urma unei demisii in vederea efectuarii studiilor.
Are vechime in munca de aproape 20 ani.
Poate beneficia de indemnizatia de somaj?
Beneficiaza de indemnizatie de somaj, ca absolvent, daca:
- la data inscrierii la somaj nu are raporturi de munca cu un angajator;
- se inscrie la somaj in termen de 60 de zile de la absolvire.
Multumesc pentru raspuns!
Stiu ca poate beneficia de somaj ca absolvent doar daca are varsta de pana la 26 ani, sotia mea are varsta de 43 ani.
Sa inteleg ca nu se ia in calcul varsta ci doar faptul ca este absolventa.
A absolvit o universitate particulara.
Legea 76/2002 nu prevede o limita de varsta pentru absolventi.
Care este data absolvirii?
Ultima zi de scoala, data emiterii documentului de licenta sau o alta data?
1. Pe adeverinta de absolvire (care se prezinta la AJOFM) trebuie sa scrie data absolvirii (aceasta se ia in calcul).
2. Diploma de licenta se elibereaza mai tarziu (in termen de maximum 12 luni de la absolvire).