avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de somaj

Sotia mea, in varsta de 43 ani, a frecventat si a absolvit in aceasta vara, luna iunie 2010 si cu licenta in luna septembrie 2010, a doua facultate curs la zi, prima facultate frecventata la seral si absolvita in anul 1993.
Nu a mai fost angajata cu CIM din decembrie 2007, in urma unei demisii in vederea efectuarii studiilor.
Are vechime in munca de aproape 20 ani.
Poate beneficia de indemnizatia de somaj?
Cel mai recent răspuns: europencil , utilizator 12:57, 13 Octombrie 2010
Beneficiaza de indemnizatie de somaj, ca absolvent, daca:
- la data inscrierii la somaj nu are raporturi de munca cu un angajator;
- se inscrie la somaj in termen de 60 de zile de la absolvire.
Multumesc pentru raspuns!
Stiu ca poate beneficia de somaj ca absolvent doar daca are varsta de pana la 26 ani, sotia mea are varsta de 43 ani.
Sa inteleg ca nu se ia in calcul varsta ci doar faptul ca este absolventa.
A absolvit o universitate particulara.
Legea 76/2002 nu prevede o limita de varsta pentru absolventi.
Care este data absolvirii?
Ultima zi de scoala, data emiterii documentului de licenta sau o alta data?
1. Pe adeverinta de absolvire (care se prezinta la AJOFM) trebuie sa scrie data absolvirii (aceasta se ia in calcul).
2. Diploma de licenta se elibereaza mai tarziu (in termen de maximum 12 luni de la absolvire).

Alte discuții în legătură

Somaj pentru studenti? libraana libraana buna seara studentii la finalizarea facultatii vor beneficia de somaj? daca da ce trebuie sa faca pt a primi somaj. dar cei care sunt angajati intr-un domeniu ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? calugarucorina_s84 calugarucorina_s84 Buna seara!....am beneficiat de indemnizatie cresterea copilului deoarece am ramas insarcinata cand eram studenta la zi....in luna februarie a acestui an am ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa terminarea facultatii cool_girl_em cool_girl_em suntem in luna iunie, luna aceasta termin si facultatea, mai exact pe douazeci si ceva dau licenta, scris şi oral. Cand trebuie sa mi depun dosarul pentru ... (vezi toată discuția)