Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de somaj

Sotia mea, in varsta de 43 ani, a frecventat si a absolvit in aceasta vara, luna iunie 2010 si cu licenta in luna septembrie 2010, a doua facultate curs la zi, prima facultate frecventata la seral si absolvita in anul 1993.
Nu a mai fost angajata cu CIM din decembrie 2007, in urma unei demisii in vederea efectuarii studiilor.
Are vechime in munca de aproape 20 ani.
Poate beneficia de indemnizatia de somaj?
De terminat scoala a terminat-o in luna iulie.
Deci cred ca a pierdut posibilitatea de a obtine indemnizatie de somaj.
1. De ce nu s-a dus la AJOFM sa se inscrie imediat dupa absolvire?
2. Sa se duca acum la AJOFM de care apartine cu domiciliul, poate se mai... poate ceva.
Maine am sa-i spun sa mearga.
Multumesc foarte mult pentru sfat!
Se pare ca data absolvirii e data sustinerii examenului de licenta, cum licenta a fost sustinuta in luna septembrie timpul nu este pierdut. Urmeaza sa depuna actele necesare.
Va multumesc pentru ajutor