avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de somaj

Sotia mea, in varsta de 43 ani, a frecventat si a absolvit in aceasta vara, luna iunie 2010 si cu licenta in luna septembrie 2010, a doua facultate curs la zi, prima facultate frecventata la seral si absolvita in anul 1993.
Nu a mai fost angajata cu CIM din decembrie 2007, in urma unei demisii in vederea efectuarii studiilor.
Are vechime in munca de aproape 20 ani.
Poate beneficia de indemnizatia de somaj?
Cel mai recent răspuns: europencil , utilizator 12:57, 13 Octombrie 2010
De terminat scoala a terminat-o in luna iulie.
Deci cred ca a pierdut posibilitatea de a obtine indemnizatie de somaj.
1. De ce nu s-a dus la AJOFM sa se inscrie imediat dupa absolvire?
2. Sa se duca acum la AJOFM de care apartine cu domiciliul, poate se mai... poate ceva.
Maine am sa-i spun sa mearga.
Multumesc foarte mult pentru sfat!
Se pare ca data absolvirii e data sustinerii examenului de licenta, cum licenta a fost sustinuta in luna septembrie timpul nu este pierdut. Urmeaza sa depuna actele necesare.
Va multumesc pentru ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj pentru studenti? libraana libraana buna seara studentii la finalizarea facultatii vor beneficia de somaj? daca da ce trebuie sa faca pt a primi somaj. dar cei care sunt angajati intr-un domeniu ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? calugarucorina_s84 calugarucorina_s84 Buna seara!....am beneficiat de indemnizatie cresterea copilului deoarece am ramas insarcinata cand eram studenta la zi....in luna februarie a acestui an am ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa terminarea facultatii cool_girl_em cool_girl_em suntem in luna iunie, luna aceasta termin si facultatea, mai exact pe douazeci si ceva dau licenta, scris şi oral. Cand trebuie sa mi depun dosarul pentru ... (vezi toată discuția)