avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate Corina C.

Activitate Corina C.

Răspuns la discuția Impartire bunuri in caz de divort
Din pacate, da. Soacra a venit la pachet, desi nu am locuit niciodata cu ea, e ca si cum stam in casa cu ea, nu se face nimic in casa noastra fara sa stie ea si fara sa isi dea ea cu parerea. Mai nou, a anuntat restul rudelor ca noi doi vom face un copil in cel mult un an, ea crede ca decide si asta. Eu sunt total impotriva, pentru ca asta e o casnicie care nu mai merge iar un copil ar fi o mare greseala in cazul nostru. Sotul meu, cum face numai ce ii spune mamica lui, desi vede ca nu ne intelegem, vrea copil si mi-a spus ca sunt egoista si nu ma gandesc si la ce vor ceilalti.
Avem 11 ani impreuna din care 6 ani de casatorie.De aceea spuneam "daca vom ajunge la divort", pentru ca este greu sa faci pasul dupa atatia ani impreuna. El nici nu vrea sa auda de asta, am discutat deja.Nu vrea nici divort dar nici sa incercam sa schimbam ceva, iar eu nu mai pot sa mai accept sa continuam asa.Stiind temerea soacrei mele cu impartitul apartamentului in caz de divort, m-am gandit ca as face mai usoara despartirea daca l-as asigura ca nu doresc nimic din bunurile noastre.O sa port inca o discutie serioasa si o sa vedem ce e de facut.
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Impartire bunuri in caz de divort
Va multumesc pentru raspuns! O seara frumoasa!
Doresc sa stiu daca se poate ca unul dintre soti sa dea o declaratie la notar cum ca in caz de divort renunta la impartirea bunurilor din timpul casniciei, cum ar fi apartamentul care este trecut pe numele ambilor soti.
As vrea sa pot semna o astfel de hartie ca in momentul in care decid sa divortez sa nu existe discutii legate de apartament intre mine si sotul meu(si soacra mea, care s-a implicat prea mult in casnicia noastra).Apartamentul a fost cumparat practic cu banii soacrei mele, chiar daca ea a facut conturi pe numele nostru si apartamentul este pe numele meu si al sotului meu.Eu nu doresc sa iau ceva ce stiu ca nu este al meu, in caz ca asa ceva ar fi posibil.
Intre mine si sotul meu au existat discutii din care am inteles ca soacrei mele ii este frica sa nu ramana baiatul ei fara o parte din apartamentul in care practic numai ea a investit.
Cum casnicia noastra nu mai merge, intentionez sa divortez dar vreau sa pot semna o hartie, eventual fara sa fie nevoie si de prezenta lui, in care eu sa declar ca nu doresc sa impartim apartamentul in caz de divort.
Va multumesc!
Răspuns la discuția SALARII COMPENSATORII
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
M-am mai linistit si eu si colega mea de suferinta!
Răspuns la discuția SALARII COMPENSATORII
Revin.
Cum se face decizia de concediere, dupa cate zile o ridic de la firma? Si pot cumva schimba art. cu care am fost concediata in previz adica art, 65?
Răspuns la discuția SALARII COMPENSATORII
Am aceeasi problema.
La 2 octombrie 2009, mi-a inceput preavizul. Am stat cate 4 ore cateva zile, apoi am facut o cerere catre angajator pt a cumula in 8 ore pe zi si a termina preavizul mai repede.Am primit semnatura patroanei si stampila unitatii. Astfel in loc de 29 octombrie ultima zi de preaviz, azi am fost ultima zi la munca, conform cererii mele aprobate.
Ieri, 20 Octombrie 2009, am cerut angajatorului printr-o cerere sa mi se acorde cele doua salarii compensatorii potrivit art. 76 din Contractul pe ramura comert si mi s-a spus ca nu scrie in contractul individual, ca astea nu sunt decat pt bugetari si in ultima instanta pentru ca i-am aratat printate legile cu articolele de unde reiesea ca trebuie sa-mi plateasca a spus ca sa ma plateasca inspectorul Itm care mi-a spus ca am dreptul, ca ea nu are bani.Si nu mi-a dat semnatura.
M-am dus la persoana de la Resurse Umane si a avut amabilitatea de a ma minti in fata si a-mi da ca numar de inregistrare FALS" Nr. de intrare:1/20.10.2009" fara stampila, fara semnatura, incercand sa ma convinga ca asa se dau numerele si ca nu e nevoie de semnatura si stampila. I-am spus ca nu e valabil ce mi-a dat deoarece fara semnatura si stampila, numarul acela puteam sa-l scriu si eu.Am insistat si azi sa-mi dea numar de inregistrare si nu a vrut.
Am trimis un e-mail de pe adresa mea de la firma, la finalul zilei de azi catre office, patroana, resurse umane si catre e-mail-ul meu personal, pentru a avea dovada ca am instiintat firma ca tb sa acorde cele doua salarii.
Am auzit ca patroana a trimis-o la ITM , pe dna de la Resurse si a sunat si avocatul firmei.
Pot pati ceva, imi pot ei oare dupa ce eu am temrinat preavizul prin cumulul celor 4 ore, aprobat cu stampila si semnatura de firma, sa spuna ca nu am fost la munca in nu stiu ce zile din preaviz(adica intre 2 octombrie si 21 octombrie)?