avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate loredana.m

Activitate loredana.m

Buna,
poate cineva sa-mi spuna daca Ordinul nr. 1984 din 11 mai 2011 privind stabilirea criteriilor pentru conditionarea inregistrarii in scopuri de TVA este ptr societatile care se infiinteaza sau si ptr cele care sunt deja infiintate.
Cazul meu este urmatorul: societatea am infiintat-o in aug 2010 , am optat ca platitor de tva iar la sf anului nu am avut cifra de afaceri mai mare de 35000euro. In 2011 am ramas in continuare platitor de tva.
As dori sa stiu daca societatea mea se supune acestiu ordin.

Multumesc
Daca sunt administratorul unei societati care are cifra de afaceri 30 000 euro si eu intocmesc toate actele contabile este obligatoriu sa am bilantul vizat de un expert contabil?
Dc nu puteti sa-mi dati un text din lege?

Multumesc
multumesc!
Buna seara,
vreau sa fiu sigura ca am inteles bine.
Dc sunt administratorul unei societati care a inchiriat o masina ptr a avea cu ce sa ne deplasam, chelt cu combustibilul nu mai este deductibila?
adica am venit(clasa 7)= 1000 ron
chelt(clasa 6)=500 din care 250 cu combustibilul =>profit= 500 sau 750?
impozitul pe profit este =120?

Multumesc!
Poate cineva sa-mi spuna care e logica urmatoarelor operatiuni contabile:
129=1061 in decembrie in cazul in care se inreg profit
121=129 in ianuarie ptr a inchide ct 129
Intrebarea mai exacta este cum pot credita ct 129 Repartizarea profitului cu ct 1061 Rezerve legale atata timp cat in 1061 nu am nici-o suma?
Va intreb asta ptr ca de ex atunci cand avem 5311=462 inseamna ca eu aduc in firma o suma de bani pe care o detin.
Dc nu am fost f explicita imi cer scuze.
Multumesc
Răspuns la discuția fiscalitate
Eu am avut o problema asemanatoare dar cu banca nu cu fiscul, si mie ca persoana fizica nu au avut ce sa-mi faca. M-am interesat si este asa cum spune si Mihaileanu F, asa ca stai linistit.
Buna dimi!
Am urmatoarea dilema: am angajat un somer , am repartitie de la somaj unde s-a dus adeverinta de la medicul de familie ca este apt de munca. Intrebarea mea este :mai trebuie adeverinta si de la medicina muncii, atata timp cat am repartitie de la somaj nu inseamna ca angajatul este ok din pct de vedere al sanatatii.?

Multumesc
Buna ziua,
am izolat sediul firmei la care am contract de comodat pe 10 ani. Materialele le-am folosit din gestiunea de en-gross. Manopera a fost a unei alte firme de la care am factura.
Care sunt inregistrarile contabile atat pentru marfa ce trebuie scazuta din gestiune cat si ptr manopera?

Multumesc!
poate cineva sa-mi spuna daca pot sterge din istoric modificari o modificare?
Ce presupune ''data consemnare'' din istoric modificari?
Pot vizualiza modificarile ce apar in istoric?

Multumesc
Răspuns la discuția HELP! modificare data cim
daca am transmis deja datele la itm pot sa modific data contractului de munca si sa mai transmit odata?