Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general constituire rezerve legale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

constituire rezerve legale

Poate cineva sa-mi spuna care e logica urmatoarelor operatiuni contabile:
129=1061 in decembrie in cazul in care se inreg profit
121=129 in ianuarie ptr a inchide ct 129
Intrebarea mai exacta este cum pot credita ct 129 Repartizarea profitului cu ct 1061 Rezerve legale atata timp cat in 1061 nu am nici-o suma?
Va intreb asta ptr ca de ex atunci cand avem 5311=462 inseamna ca eu aduc in firma o suma de bani pe care o detin.
Dc nu am fost f explicita imi cer scuze.
Multumesc
Contul 1061 este de Pasiv; cand il creditam inseamna ca il "alimentam" (echivalentul debitarii unui cont de Activ, cum ati exemplificat cu 5311).

Succes!
Cititi ORDIN Nr. 3055 din 29 octombrie 2009 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene.

Contul 129 "Repartizarea profitului"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa repartizării profitului realizat în exerciţiul curent şi repartizat, potrivit legii.
Contul 129 "Repartizarea profitului" este un cont de activ.
În debitul contului 129 "Repartizarea profitului" se înregistrează:
- rezervele constituite, potrivit legii, din profitul realizat în exerciţiul financiar curent (106).
În creditul contului 129 "Repartizarea profitului" se înregistrează:
- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, care a fost repartizat la rezerve conform prevederilor legale (121).
Soldul contului reprezintă profitul repartizat, aferent exerciţiului financiar încheiat.

Contul 121 "Profit sau pierdere"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa profitului sau pierderii realizate în exerciţiul financiar curent.
Contul 121 "Profit sau pierdere" este un cont bifuncţional.
În creditul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:
- la sfârşitul perioadei, soldul creditor al conturilor din clasa 7 (701 la 786);
- pierderile contabile realizate în exerciţiul financiar încheiat, transferate la începutul exerciţiului financiar următor asupra rezultatului reportat (117).
În debitul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:
- la sfârşitul perioadei, soldul debitor al conturilor de cheltuieli (601 la 698);
- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, care a fost repartizat la rezerve conform prevederilor legale (129);
- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, evidenţiat la începutul exerciţiului financiar următor în rezultatul reportat (117).
Soldul creditor reprezintă profitul realizat, iar soldul debitor, pierderea realizată.

Contul 106 "Rezerve"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa rezervelor constituite.
Contabilitatea rezervelor se ţine pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale, rezerve de valoare justă, rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare, rezerve din diferenţe de curs valutar în relaţie cu investiţia netă într-o entitate străină şi alte rezerve.
În creditul contului 106 "Rezerve" se înregistrează:
- profitul net contabil realizat la închiderea exerciţiului curent repartizat la rezerve în baza unor prevederi legale (129);
- profitul net realizat în exerciţiile anterioare, repartizat la rezerve, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor (117);
- capitalizarea surplusului din reevaluare transferat direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câştig realizat, respectiv la scoaterea din evidenţă a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate (105);
- primele de capital transferate la rezerve (104);
- diferenţa dintre valoarea participaţiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entităţi şi valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale şi necorporale care fac obiectul participaţiei (261, 263, 265);
- majorarea valorii participaţiilor deţinute în capitalul altor entităţi, ca urmare a încorporării rezervelor în capitalul acestora (261, 263, 265);
- valoarea instrumentelor de capitaluri proprii acordate angajaţilor (644);
- creşterea valorii activelor financiare disponibile pentru vânzare, inclusă direct în capitalul propriu, în cadrul situaţiilor financiare consolidate (501);
- partea cuvenită investitorului din rezervele înregistrate de întreprinderea asociată în care se deţin participaţii, cu ocazia consolidării prin metoda punerii în echivalenţă (264);
- diferenţa favorabilă de schimb valutar, înregistrată la consolidare, în relaţie cu un element monetar care face parte dintr-o investiţie netă a entităţii într-o entitate străină (765);
- câştigurile legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, transferate la rezerve (141).
În debitul contului 106 "Rezerve" se înregistrează:
- rezervele destinate majorării capitalului, potrivit legii, inclusiv cele corespunzătoare instrumentelor de capitaluri proprii acordate angajaţilor (101);
- diferenţa dintre valoarea participaţiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entităţi şi valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale şi necorporale care au făcut obiectul participaţiei, transferată la venituri cu ocazia cedării participaţiilor respective (764);
- rezervele utilizate pentru acoperirea pierderilor contabile înregistrate în exerciţiile precedente, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor (117);
- decontarea capitalurilor proprii către acţionari/asociaţi, în cazul operaţiunilor de reorganizare, potrivit legii (456);
- pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve (149);
- ajustarea rezervei de valoare justă, urmare a diferenţelor nefavorabile rezultate din evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situaţiilor financiare consolidate (501);
- diferenţa nefavorabilă de schimb valutar, înregistrată la consolidare, în relaţie cu un element monetar care face parte dintr-o investiţie netă a entităţii într-o entitate străină (665);
#M1
- pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve (149).
#B
Soldul contului reprezintă rezervele existente şi neutilizate.