Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Rezerve legale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Rezerve legale

Care este destinatia rezervelor legale?
Buna ziua,

Rezerva legala se constituie in scopul protejarii capitalului social.

Rezervele Legale care se pot constitui in limita a 5% din profitul fiecarui an pana la atingerea valorii de 20% din capitalul social. Rezervele constituite pot fi utilizate fie la majorarea capitalului social fie la acoperirea pierderilor

În debitul contului 106 “Rezerve” se înregistrează:
-rezervele destinate majorării capitalului, potrivit legii, inclusiv cele corespunzătoare instrumentelor de capitaluri proprii acordate angajaților (101);
-diferența dintre valoarea participațiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entități și valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale și necorporale care au făcut obiectul participației, transferată la venituri cu ocazia cedării participațiilor respective (764);
-rezervele utilizate pentru acoperirea pierderilor contabile înregistrate în exercițiile precedente, conform hotărârii adunării generale a acționarilor/asociaților (117);
-decontarea capitalurilor proprii către acționari/asociați, în cazul operațiunilor de reorganizare, potrivit legii (456);
-pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve (149);
-ajustarea rezervei de valoare justă, urmare a diferențelor nefavorabile rezultate din evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situațiilor financiare consolidate (501);
-diferența nefavorabilă de schimb valutar, înregistrată la consolidare, în relație cu un element monetar care face parte dintr-o investiție netă a entității într-o entitate străină (665).

Constantin Vera, Contabil
Multumesc!