avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate orby

Activitate orby

Multumesc. Dar din pacate sunt din Brasov. Eventual, puteti sa recomandati pe cineva din Brasov?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua.
Este vorba despre un autoturism, la care taxa de prima inmatriculare conform calculatoarelor aflate pe internet este cca. 13.000 euro fata de valoarea masinii care este in jur de 1000 euro. Este un Mazda 626 din anul 1989 (non-euro) dar intr-o stare foarte buna, are si abs, servo directie, aer conditionat, etc.
INTREBARE: Exista posibilitatea sa-l inmatriculez? Am citit pe internet ca sunt cazuri cand se poate da in judecata RAR-ul, procesul dureaza vreo 4-6 luni, dar la final masina va fi inmatriculat gratis. Sau chiar la un pret foarte mic.
Multumesc anticipat.

Orban Laszlo
Va multumesc frumos.
Si de la AJOFM as putea sa cer un document care dovedeste ca a primit/primeste bani de la AJOFM conform conventiei de angajare a absolventilor de invatamant superior? Astfel as vedea mai clar situatia existenta.
Buna.
Lucrez ca inginer electrotehnic la o firma mica ca singur angajat. Am absolvit cu succes la facultate in iulie 2009. Cartea mea de munca este completat corespunzator (fara partea cu studii, pt ca inca nu am primit diploma de la facultate). Angajatorul mi-a dat pana acuma salariul corect (potrivit legii), dar fara ca sa semnez vreun document care poate sa dovedeasca acest lucru. Si acum o saptaman imi zicea ca nu mai poate sa-mi dea numai 400 RON/luna dar cu cartea mea de munca totul ramane cum a fost, imi plateste taxele in continuare.

INTREBAREA MEA:
1) Este normal acest lucru???
2) Cum as putea sa verific daca totul este in regula cu taxele?
3) Eventual ce as putea sa fac ca sa schimb situatia asta?