avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate andriciflorin

Activitate andriciflorin

Răspuns la discuția reziliere contract de inchiriere
Asa se va si intampla... Va multumesc mult.
Răspuns la discuția reziliere contract de inchiriere
pentru ca dupa zeci de ani de munca prin alte tari vreau sa fac un lucru bun in tara...
zona in care este amplasat restaurantul este foarte buna... nu ma plang ca nu ar merge afacerea, iar in zona mea spatiile se inchiriaza cu sume mult mai mari... poate de 3 ori mai mari. Numai din diferenta de chirie care ar fi trebuit platita imi recuperez investitia. Si mai mult decat atat am facut un restaurant cum am spus "de cinci stele". Sunt pe locul doi in Bucuresti dupa topurile facute de niste reviste. Eu sunt in relatii bune cu proprietarul. Sa nu credeti ca sunt intr-o situatie dificila... chiar nu e cazul. Totul merge foarte bine. Eram doar curios sa vad ce se intampla cu acel contract, trebuie sa facem altul sau nu... Mai mult ca sigur trebuie sa facem altul. Este si o parte bune a acestei situatii: faptul ca vom face contractul pe o perioada mult mai mare, cu alte clauze, s.a.m.d., ca sa nu mai ajungem in aceste situatii.:D
Răspuns la discuția reziliere contract de inchiriere
ok. Dar solicita cui? Banuiesc ca instantelor judecatoresti, nu? Intre timp, eu am platit toate datoriile. Chemarea in instanta este undeva prin noiembrie. Deci prin procesul verbal intocmit proprietarul nu mai are nicio pretentie si va inceta actiunile cu privire la contrectul de inchiriere... Este contractul meu cu proprietarul inca valabil? Sau cel putin daca eu fac dovada ca am platit tot inainte de prima infatisare imi pot continua activitatea fara sa am probleme?
Răspuns la discuția reziliere contract de inchiriere
Raspunderea partilor contractante
art29. Pentru nerespectarea obligatiilor prevazute in acest contract de catre una dintre parti, cealalta parte poate solicita rezilierea contractului cu un preaviz prealabil de 60 de zile - (lucru care nu s-a intamplat) -, iar partea in culpa datoreaza celeilalte parti daune interese.
art30. Pentru neplata chiriei mai mare de 90 de zile locatorul poate solicita unilateral rezilierea contractului si evacuarea locatarului.

Apoi obisnuitele "Eventualele litigii care s-ar putea ivi in legatura cu acest contract vor fi solutionate pe cale amiabila iar daca partile nu cad de acord, vor fi solutionate de instantele de judecata competente" Multumesc.
Răspuns la discuția Reziliere contract de inchiriere
Raspunderea partilor contractante
art29. Pentru nerespectarea obligatiilor prevazute in acest contract de catre una dintre parti, cealalta parte poate solicita rezilierea contractului cu un preaviz prealabil de 60 de zile - (lucru care nu s-a intamplat) -, iar partea in culpa datoreaza celeilalte parti daune interese.
art30. Pentru neplata chiriei mai mare de 90 de zile locatorul poate solicita unilateral rezilierea contractului si evacuarea locatarului.
Acum un an si jumatate am inchiriat un spatiu pentru un restaurant. O casa veche si darapanata cu o curte maricica. Am investit peste 200.000 euro pentru transformarea locatiei intr-un restaurant de 5 stele. Dupa cateva luni de la deschidere au inceput sa apara problemele financiare (in toata lumea) si am avut dificultati la plata chiriei (in valoare de 2000 euro/luna) timp de 3 luni. Dupa aceasta perioada proprietarul mi-a trimis o scrisoare prin care imi aducea la cunostinta ca contractul de inchiriere a fost reziliat de plin drept (deci fara acordul partilor sau hotarare judecatoreasca) si o somatie prin care imi spunea sa evacuez spatiul. Dupa inca o saptamana a inceput sa ma ameninte cu actiuni in instanta, politie, s.a.m.d. si mi-a trimis o chemare in instanta. Am continuat sa functionez pana cand s-au implinit 5 luni de neplata a chiriei si am platit toata datoria de 10.000 euro. Atunci proprietarul a scris un proces verbal prin care mentiona ca a primit suma datorata si ca renunta la toate pretentiile si actiunile cu privire la acel contract. Intrebarea mea este: poate fi acest contract reziliat fara hotarare judecatoreasca? Si din moment ce eu am platit toate datoriile acel contract este considerat inca valabil sau trebuie facut alt contract? Va multumesc anticipat.
Acum un an si jumatate am inchiriat un spatiu pentru un restaurant. O casa veche si darapanata cu o curte maricica. Am investit peste 200.000 euro pentru transformarea locatiei intr-un restaurant de 5 stele. Dupa cateva luni de la deschidere au inceput sa apara problemele financiare (in toata lumea) si am avut dificultati la plata chiriei (in valoare de 2000 euro/luna) timp de 3 luni. Dupa aceasta perioada proprietarul mi-a trimis o scrisoare prin care imi aducea la cunostinta ca contractul de inchiriere a fost reziliat de plin drept (deci fara acordul partilor sau hotarare judecatoreasca) si o somatie prin care imi spunea sa evacuez spatiul. Dupa inca o saptamana a inceput sa ma ameninte cu actiuni in instanta, politie, s.a.m.d. si mi-a trimis o chemare in instanta. Am continuat sa functionez pana cand s-au implinit 5 luni de neplata a chiriei si am platit toata datoria de 10.000 euro. Atunci proprietarul a scris un proces verbal prin care mentiona ca a primit suma datorata si ca renunta la toate pretentiile si actiunile cu privire la acel contract. Intrebarea mea este: poate fi acest contract reziliat fara hotarare judecatoreasca? Si din moment ce eu am platit toate datoriile acel contract este considerat inca valabil sau trebuie facut alt contract? Va multumesc anticipat.