avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate the_power_25xxxx

Activitate the_power_25xxxx

Răspuns la discuția Restituire diurna
Da, dar dak se ajunge la proces cum va justifica aceasta greseala pe care a facut-o cu toti angajatii in fiecare luna? 2. In aceasta perioada eu am lucrat zilnic 12-15 ore/zi, am lucrat sambata, precum si ore de noapte (acestea se pot vedea pe cardul tahograf pe care il detin) . In cazul unui proces pot cere compensarea cu orele suplimentare?? Am incetat activitatea la acea firma in mai 2012. Care e temenul legal in care imi pot intent proces??
Buna ziua. Am si eu o problema la care sper sa obtin cateva lamuriri. In perioada august2011-mai 2012 am lucrat sofer pe extern la o firma romaneasca. In contractul de munca aveam 1050 ron/luna +30 euro/zi(diurna). In realitate primeam mai multi bani(la negru) deoarece plata se facea la km parcursi. In fiecare luna am primit aprox 1200-1300 euro. Zilele trecute am primit o scrisoare de la respectiva firma prin care im cere sa restitui toti acei bani pe care mi i-au platit in plus (aprox 2000 euro in 8 luni) spunand ca au fost virati in contul meu din greseala(cam mult au gresit- 8 luni). Pe extrasele de cont ale tuturor soferilor firmei se va vedea ca au primit mai multi bani decta in contract.Plata diurnei nu se facea parial in avans , iar restul ii primeam la intoarcera in tara (la 8 saptamani) dupa ce se calculau km parcursi. Ce parere aveti despre aceasta situatie? Va multumesc pentru timpul acordat
ce sa faci asta e .. nu toti avem un nivel de IQ la fel de mare ca al tau.... cum sa imi dea asiguratorul copie de pe asigurare dak nu sunt eu prorietarul masinii..dak citeai mai sus vedeai ca masina era a firmei la care lucram eu atunci
iti treubie C.U.I si nr de inmatriculare si iti apar toate daunele pentru respectiva masina. [ link extern ]
Răspuns la discuția citatie tribunal
ok.multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția citatie tribunal
nu am primit-o eu ,ci sotia(eu nu am ajuns inca in tara). a primit citatia impreuna cu vreo 12 pagini in care se explica cum s-a intamplat accidentul, daunele , cat au costat reparatiile,etc. sa presupunem ca printre acele hartii ar fi si copia dupa cererea de chemare in judecata. ....
=D> ce raspuns inteligent. nu v-a durut capul??nu e chiar asa de logic. dak citeati ati fi vazut. am scris ca nu pot obtine copie dupa asigurare,( ca sa am acces la baza de date CEDAM imi trebuie serie sasiu si C.U.I. de la societatea unde am lucrat. )
Răspuns la discuția citatie tribunal
am mai gasit situatii ca a mea pe forum si ceilalti erau sfatuiti sa spuna si cum s-a intamplat accidental in acea intampinare si sa solicite judecarea in lipsa. Ce parere aveti/? E posibil sa imi ceara mie sa platesc dak firma de asigurari la care era asigurata masina condusa de mine refuza sa plateasca??/
in aceeasi situatie sunt si eu, accidentul s-a produs acum 3 ani, autoturismul era proprietatea firmei la care lucram atunci si nu pot obtine copie dupa asigurare. Ce e de facut??
Răspuns la discuția citatie tribunal
official??? o scrisoare recomandata e sufficient de oficiala? eu ajung in tara prin ianuarie iar procesul e in aprilie?? mai exact sunt chemat in calitate de INTERVENIENT