Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... intervenient fortat in cauza dauna auto.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

intervenient fortat in cauza dauna auto.

in urma unui accident de circulatie am avariat 2 autoturisme.le am dat asigurarea cum era si normal si acum m am trezit cu o citatie de la judecatorie in calitate de INTERVENIENT.ca si parti in dosar mai sunt 2 firme de asigurari.v as ruga sa mi explicati si mie ce sa fac si mai ales de ce sunt chemat.VA MULTUMESC .
george.v, utilizator
Incercati sa va aparati.Ati fost chemat in proces ca intervenient fortat.
asta inseamna ca trebuie sa mi pun un avocat? multumesc
Nu neaparat.Numai daca nu puteti obtine sfaturi explicative privind acest subiect, discutat suficient de detaliat aici:
www.avocatnet.ro/content/cau...
nucu$, utilizator
Puteti trimite o Intampinare si dvs., aratati acolo ca aveati o asigurare RCA valabila la data accidentului si, potrivit art.49-58 din Legea nr.136/1995 ( a asigurarilor) , Asiguratorul dvs. e obligat prin lege sa despagubeasca persoanele pe care le-ati prejudiciat printr-un accient de circulatie, in cazul nostru, cele doua masini avariate. Nu uitati sa atasati la acea intampinare si copia dupa asigurare.
Se pare ca cele doua masini avariate de ds. aveau asigurare CASCO, sau poate doar una dintre ele, firmele de asigurare nu s-au inteles, mai clar asiguratorul dvs. RCA nu a platit asiguratorului CASCO suma despagubita si urmatorul pas e sa se prezinte in instanta pt. recuperarea sumelor platite.
Din punctul meu de vedere, atata timp cat pot dovedi ca posed o asigurare valabila RCA si sunt protejat in ceea ce priveste despagubirile, nu vad de ce sa ma mai chemi in instanta in calitate de intervenient fortat. Aceasta stupizenie trebuie abrogata. Inteleg, induscutabil, in cazurile in care instanta doreste date suplimentare in ceea ce priveste modul in care s-a produs accidentul, sa dispuna audierea asiguratului/cond. auto RCA, dar nu asa, in absolut orice proces deschis intre Asiguratori, chemam si asiguratul, in cele mai multe cazuri, acesta neintelegand ce i se intampla si de ce a fost actionat in judecata.
sdianaviolina a scris:

Puteti trimite o Intampinare si dvs., aratati acolo ca aveati o asigurare RCA valabila la data accidentului si, potrivit art.49-58 din Legea nr.136/1995 ( a asigurarilor) , Asiguratorul dvs. e obligat prin lege sa despagubeasca persoanele pe care le-ati prejudiciat printr-un accient de circulatie, in cazul nostru, cele doua masini avariate. Nu uitati sa atasati la acea intampinare si copia dupa asigurare.
Se pare ca cele doua masini avariate de ds. aveau asigurare CASCO, sau poate doar una dintre ele, firmele de asigurare nu s-au inteles, mai clar asiguratorul dvs. RCA nu a platit asiguratorului CASCO suma despagubita si urmatorul pas e sa se prezinte in instanta pt. recuperarea sumelor platite.
Din punctul meu de vedere, atata timp cat pot dovedi ca posed o asigurare valabila RCA si sunt protejat in ceea ce priveste despagubirile, nu vad de ce sa ma mai chemi in instanta in calitate de intervenient fortat. Aceasta stupizenie trebuie abrogata. Inteleg, induscutabil, in cazurile in care instanta doreste date suplimentare in ceea ce priveste modul in care s-a produs accidentul, sa dispuna audierea asiguratului/cond. auto RCA, dar nu asa, in absolut orice proces deschis intre Asiguratori, chemam si asiguratul, in cele mai multe cazuri, acesta neintelegand ce i se intampla si de ce a fost actionat in judecata.

Dvs. aveti dreptate, dar, pe piata asigurarilor sunt multe firme rau platitoare care au si renume in acest sens. Acestea practica prime de asigurare mici sa-si atrage clienti.
In momentul in care am fost accidentat de un astfel de sofer care are polita RCA la o astfel de firma, si care refuza sa-mi plateasca contravaloarea intreaga a despagubirii, mie nu-mi ramine decit sa actionez in instanta pt. recuperarea integrala a prejudiciului. Si, normal, eu nu am contract cu firma de asigurari si, totodata trebuie sa-l trezesc la viata (la realitate) si pe soferul iresponsabil si visator in ceea ce priveste alegerea firmei de asigurare. De aceea actionez in judecata si pe contravenient, macar ca-l pun pe drumuri un pic si data viitoare va fi mai atent la alegerea asiguratorului.