Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... intervenient fortat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

intervenient fortat

am fost chemat in instanta in urma unui accident produs doar cu avarii culpa fiind a mea ,dar fiind asigurat nu miam facut probleme ,pe langa asta am primit si o amenda .persoana a preferat sa o repare prin polita casco ,acum as vrea sa stiu ce mai vor de la mine ?aici e scri ca au dat in judecata firma mea de asigurari .voi fi un simplu martor sau mai e vreun risc care nul stiiu?va multumesc
Chemarea dv in instanta este pur formala, nu aveti de ce sa va faceti griji. Asta e procedura. Pagubele le va suporta oricum asiguratorul dv RCA.
ati fost citat in aceasta calitate din "cauza" unor prevederi ale Legii nr. 136/1995 privind asigurarile si reasigurarile in Romania, care spune ca in cazul stabilirii despagubirii prin hotarare judecatoreasca (asta fiindca intre asiguratorul dvs RCA si asiguratorul CASCO al persoanei pe care ati accidentat-o exista neintelegeri privind despagubirea datorata , asa ca cel CASCO l-a dat in judecata pe cel RCA), drepturile persoanelor pagubite prin accidente produse de vehicule aflate in proprietatea persoanelor asigurate in Romania se exercita impotriva asiguratorului RCA, cu citarea obligatorie a persoanei/persoanelor raspunzatoare de producerea accidentului in calitate de intervenienti fortati.
Surprize pot aparea intotdeauna cand sunteti parte intr-un proces, asa ca puteti sa mergeti la arhiva instantei sa vedeti dosarul sau sa cereti lamuriri de la asiguratorul dvs RCA.
Din ce povestiti, nu pare sa fi fost un accident de mare anvergura, in locul dvs nu mi-as face mari probleme, insa e bine sa fiti informat...