avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate mircea.visu

Activitate mircea.visu

Răspuns la discuția Ce cod CAEN imi corespunde?
Am gasit codurile:
4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
5819 Alte activităţi de editare
9003 Activităţi de creaţie artistică
Sper ca-mi acopera toate activitatile de care ziceam...
Răspuns la discuția Ce cod CAEN imi corespunde?
Poate ca n-am postat la rubrica la care ar fi trebuit...
Ma mut la "Noul cod CAEN 2008" :)
Vreau sa-mi deschid o societate comerciala (probabil PFA) prin intermediul careia sa desfasor urmatoarele activitati:

1. productie si comercializare reproduceri dupa opere de arta (fotografii si fotografii prelucrate pe computer);
2. productie si comercializare opere de arta (in special tablouri);
3. inramare tablouri si fotografii;
4. achizitie si vanzare opere de arta.

Intrebare 1: care sunt codurile CAEN care sa-mi permita desfasurarea activitatilor de mai sus?

Intrebare 2: din cate stiu, pentru a te autoriza ca PFA, trebuie sa dovedesti competente in domeniul in care vrei sa activezi. Daca am diploma de "Licentiat in informatica" este suficient pentru a primi autorizarea? Vreau sa subliniez ca activitatea principala este productia cu ajutorul computerului.

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Ce cod CAEN imi corespunde?
Multumesc pentru sfat si pentru... reclama!
Totusi, un raspuns clar la intrebarea mea in legatura cu codul/codurile CAEN nu am primit.
Sa inteleg ca trebuie sa va platesc pentru acest raspuns?
Vreau sa-mi deschid o societate comerciala (probabil PFA) prin intermediul careia sa desfasor urmatoarele activitati:

1. productie si comercializare reproduceri dupa opere de arta (fotografii si fotografii prelucrate pe computer);
2. productie si comercializare opere de arta (in special tablouri);
3. inramare tablouri si fotografii;
4. achizitie si vanzare opere de arta.

Intrebare 1: care sunt codurile CAEN care sa-mi permita desfasurarea activitatilor de mai sus?

Intrebare 2: din cate stiu, pentru a te autoriza ca PFA, trebuie sa dovedesti competente in domeniul in care vrei sa activezi. Daca am diploma de "Licentiat in informatica" este suficient pentru a primi autorizarea? Vreau sa subliniez ca activitatea principala este productia cu ajutorul computerului.

Multumesc anticipat!