avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce cod CAEN imi corespunde?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce cod CAEN imi corespunde?

Vreau sa-mi deschid o societate comerciala (probabil PFA) prin intermediul careia sa desfasor urmatoarele activitati:

1. productie si comercializare reproduceri dupa opere de arta (fotografii si fotografii prelucrate pe computer);
2. productie si comercializare opere de arta (in special tablouri);
3. inramare tablouri si fotografii;
4. achizitie si vanzare opere de arta.

Intrebare 1: care sunt codurile CAEN care sa-mi permita desfasurarea activitatilor de mai sus?

Intrebare 2: din cate stiu, pentru a te autoriza ca PFA, trebuie sa dovedesti competente in domeniul in care vrei sa activezi. Daca am diploma de "Licentiat in informatica" este suficient pentru a primi autorizarea? Vreau sa subliniez ca activitatea principala este productia cu ajutorul computerului.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 16:55, 28 Octombrie 2009
Pentru punctul 1 va sfatuiesc sa consultati lucrarea "CAEN-Clasificarea activitatilor din economia nationala-CAEN Rev.2-Explicat si comentat" Colectia"CODURI PRACTICE"
Veti gasi tot ce va intereseaza.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce cod caen imi corespunde? mircea.visu mircea.visu Vreau sa-mi deschid o [b]societate comerciala[/b] (probabil PFA) prin intermediul careia sa desfasor [b]urmatoarele activitati[/b]: 1. productie si ... (vezi toată discuția)
Cod caen pentru pictor DanIonescu DanIonescu Buna ziua, as dori sa aflu codul CAEN pentru profesia de pictor (PFA). E vorba de tablouri pe care urmeaza sa le realizez pentru o galerie din Germania care le ... (vezi toată discuția)