Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce cod CAEN imi corespunde?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce cod CAEN imi corespunde?

Vreau sa-mi deschid o societate comerciala (probabil PFA) prin intermediul careia sa desfasor urmatoarele activitati:

1. productie si comercializare reproduceri dupa opere de arta (fotografii si fotografii prelucrate pe computer);
2. productie si comercializare opere de arta (in special tablouri);
3. inramare tablouri si fotografii;
4. achizitie si vanzare opere de arta.

Intrebare 1: care sunt codurile CAEN care sa-mi permita desfasurarea activitatilor de mai sus?

Intrebare 2: din cate stiu, pentru a te autoriza ca PFA, trebuie sa dovedesti competente in domeniul in care vrei sa activezi. Daca am diploma de "Licentiat in informatica" este suficient pentru a primi autorizarea? Vreau sa subliniez ca activitatea principala este productia cu ajutorul computerului.

Multumesc anticipat!
Pentru punctul 1 va sfatuiesc sa consultati lucrarea "CAEN-Clasificarea activitatilor din economia nationala-CAEN Rev.2-Explicat si comentat" Colectia"CODURI PRACTICE"
Veti gasi tot ce va intereseaza.
Succes!