Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL-D, ce pot comercializa?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL-D, ce pot comercializa?

Buna ziua, doresc sa deschid un srl-d pt un magazin mixt la tara. Vreau sa comercializez un pic de toate de la alimente, tigari, detergenti,sosete,lenjerie intima si unele nimicuri care ar putea intra in codul caen 4711, vanzarea cu amanuntul in magazine nespecializate. Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi si ce coduri caen pot folosi. Sau ce este indicat sa deschid pt un magazin satesc? Va multumesc si astept mesajele voastre
Buna ziua,
La un SRL-D, conf art 3 alin lit e OUG 6/2011, puteti include "în obiectul de activitate cel mult 5 grupe de activitate prevăzute de clasificarea activităţilor din economia naţională în vigoare (CAEN Rev. 2). În cele 5 grupe de activitate nu pot fi incluse ca obiecte de activitate ale societăţii următoarele: intermedieri financiare şi asigurări, tranzacţii imobiliare, activităţi de jocuri de noroc şi pariuri, producţie sau comercializare de armament, muniţii, explozibili, tutun, alcool, substanţe aflate sub control naţional, plante, substanţe şi preparate stupefiante şi psihotrope, precum şi activităţile excluse de normele europene pentru care nu se poate acorda ajutor de stat"
In cazul dvs puteti folosi codurile CAEN 4711 si 4719.