Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce cod CAEN imi corespunde?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce cod CAEN imi corespunde?

Vreau sa-mi deschid o societate comerciala (probabil PFA) prin intermediul careia sa desfasor urmatoarele activitati:

1. productie si comercializare reproduceri dupa opere de arta (fotografii si fotografii prelucrate pe computer);
2. productie si comercializare opere de arta (in special tablouri);
3. inramare tablouri si fotografii;
4. achizitie si vanzare opere de arta.

Intrebare 1: care sunt codurile CAEN care sa-mi permita desfasurarea activitatilor de mai sus?

Intrebare 2: din cate stiu, pentru a te autoriza ca PFA, trebuie sa dovedesti competente in domeniul in care vrei sa activezi. Daca am diploma de "Licentiat in informatica" este suficient pentru a primi autorizarea? Vreau sa subliniez ca activitatea principala este productia cu ajutorul computerului.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Pentru codul CAEN cautati pe Google noile coduri CAEN si veti identifica codurile care va intereseaza.
ATENTIE la drepturile de autor, pentru reproduceri.
PFA pt. productia cu ajutorul computerului este OK(cel putin la ORC ALBA IULIA) diploma de "Licentiat in informatica". Atentie insa, un PFA nu poate angaja in domeniul PFA- ului.
Succes,
... si daca aveti nevoie de vreo evaluare sau cosiliere in domeniul securitatii muncii, vizitati-ma cu incredere la adresa: [ link extern ]
COSMIN GEORGE ROMAN, Evaluator
Multumesc pentru sfat si pentru... reclama!
Totusi, un raspuns clar la intrebarea mea in legatura cu codul/codurile CAEN nu am primit.
Sa inteleg ca trebuie sa va platesc pentru acest raspuns?
Poate ca n-am postat la rubrica la care ar fi trebuit...
Ma mut la "Noul cod CAEN 2008" :)
Raspunsul il gasiti singur rasfoind nourile coduri CAEN (s-ar putea sa aflati un raspuns confiorm vechilor coduri si sa il luati de bun, ceea ce nu este ok)
Oricum, la ORC, in momentul infintarii PFA sau SC, dumneavoastra sunteti cel care indicati codul CAEN asa ca pentru siguranta dvs. este bine sa va edificati.
Pe de alta parte sa stiti ca nu totul se invarte in jurul banilor (reclama spre care v-am invitat nu are nici o legatura cu intrebarea dumneavoastra, dupa cum va scriam "... daca aveti nevoie de o evaluare sau consiliere in doimeniul ssm... ") si ar trebui sa apreciati altfel o incercare de ajutor.
Numai bine
Am gasit codurile:
4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
5819 Alte activităţi de editare
9003 Activităţi de creaţie artistică
Sper ca-mi acopera toate activitatile de care ziceam...