avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate oana suiu

Activitate oana suiu

Răspuns la discuția neplata salariului dupa demisie
Multumesc,
Merg la ITM si vad apoi daca ajung si la instanta.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, intentionez sa ma duc maine la ITM pentru a depune o plangere impotriva unei firme pentru care am lucrat si as vrea sa "aud " si alte pareri in caz ca a mea e subiectiva!
Situatia e in felul urmator: mi- am dat demisia de la fostul loc de munca pe 10.08.2010 si am stat in preaviz pana pe 25.08.2010 inclusiv...pe 15.09.2010- cand era ziua de salariu si ar fi trebuit sa imi iau drepturile banesti aferente lunii august, nu mi se raspunde la telefon pentru a mi se spune cand pot veni dupa bani; revin azi 20.09.2010 si mi se zice ca nu mai am de luat niciun ban si ca ar trebui sa le restitui eu o mica suma:O...explicatia e urmatoarea: salariul meu net era de 1100 lei net, in acte apaream cu 720 brut si 544 net, in luna august mi- au platit drepturile eferente lunii iulie in felul urmator: 544 prin virament bancar si diferenta de 556 cu dispozitie de plata, dispozitie de plata care a fost inregistrata in contabilitate ca fiind plata salariului pe august, eu avand de incasat conform contractului de munca doar 544 lei, deci trebuie sa le dau inapoi 12 lei...
Problema mea e ca trebuie sa dovedesc ca nu mi- am luat banii pe august desi in contabilitate exista un document semnat de mine cum ca mi i- am luat- practic vreau ca cineva sa ia act de existenta acelei dispozitii de plata si sa sa se convinga ca e diferenta de bani pentru luna iulie, nicidecum pe august.
O alta problema e ca pana in august banii ni se dadeau partial prin virament si diferenta ni se dadea in plicuri pe care le semnam si le dadeam inapoi, cum pot obtine dreptul de a perchezitiona cumva sediu firmei, in conditiile in care pe acele plicuri era scrisa clar suma pe care o lua fiecare angajat in realitate...eu am un astfel de plic semnat de director si cu stampila unitatii in care scrie ca salariul meu e de 1000 lei- asta era in prima luna, cand nu stiam ca trebuie sa dau plicul inapoi si nici ei nu si- au dat seama sa mi-l ceara. Intre timp mi- au facut salariu de 1100.
Acum vreau sa ma duc cu acest plic la ITM sa le explic si sa dovedesc ca banii pe care i- am luat sunt pentru luna iulie si ca ceea ce mai am eu de incasat pentru august( 18 zile lucrate) sa se raporteze la salariul de 1100 lei.
Sper ca cele povestitie de mine sa fie intelese intocmai cu faptele si sper sa pot primi un raspuns,
Va multumesc pentru atentie!
Buna seara!

Am revenit pentru ca am o problema cu cei de Credit Express, mai nou ma suna din ce in ce mai des, nu vreau sa le raspund pentru ca sunt la munca si ma deranjeaza, dar ei insista...intr-un final le raspund, le explic ca nu am nicio intentie de a plati, ei ma ameninta cu instanta, le raspund sa faca ce cred ei de cuviinta, nu ma deranjeaza sa ajung in instanta pentru ca eu cred ca ceea ce fac ei este un abuz. Dupa ce inchei discutia la doua zile ma suna iar, nu mai vreau ca aceste peroane sa ma sune, nu mai vreau sa vorbesc cu ei, nu inteleg de ce nu trec la etapa urmatoare, de ce ma suna in continuare? aici nu dau dovada de profesionisti! au zis ca fac prornesc o actiune in instanta, iar acum ma suna si ma intraba pe un tot chiar ofensator la adresa mea de ce nu am platit.
Nu reusesc sa inteleg ce vor! sa ma intimideze? cred ca voi plati la insistentele lor?
Au o anumita limita de timp sau de apeluri de indeplinit pana a se ajunge in instanta?
Poate reuseste cineva sa intelega si sa ma faca si pe mine sa inteleg ce este de facut? unde pot sa ii acuz de acest comportament abuziv?
Va multumesc!

Cu stima, Oana Suiu
Multumesc pentru raspuns,
Problema e ca ei spun ca aceste produse, respectiv cataloagele despre care vorbesc nu sunt supuse programului de retur, au o situatie aparte, situatie doar de ei stiuta..." materialele necesare vanzarii nu se returneaza", dar in contractul meu semnat cu ei nu scrie asa ceva...asta e problame, m-am ales cu un asemenea numar de cataloage din cauza problemelor cu server-ul lor, am platit sa le trimit inapoi produsele si acum imi cer sa le platesc...desi nu le-am folosit si nici nu le-am pastrat...si mai apeleaza si la o firma care nu imi cunoaste situatia corecta, nici macar nu stiu data facturii restante...apropos, intr-o somatie nu trebuie trecuta suma restanta, cuantumul penalitatilor, procentul care se aplica pentru intarzierea platii si data facturii restante?... ca mie imi precizeaza suma si termenul la care trebuie achitat,nu si celelalta date pe care le-am mentionat mai sus...
Cu stima,
Oana Suiu
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: in luna aprilie a acestui an am facut o comanda la avon in care am " cerut" un numar de 144 de brosuri, am pus ghilimele pentru ca nu am intetionat sa cer acele brosuri, ci m-au obligat ei, ca aveau nu stiu ce problema pe site si nu puteam modifica numarul care aparea la cererea de brosuri, asa ca am trimis comanda cu acel numar la brosuri.
In momentul in caream sesizat ce am facut, m-am adresat directoarei zonale am primit urmatorul raspuns: " Ghinion! si eu era sa patesc asta, dar am asteptat pana s-a terminat cu problema si am putut trimite corect comanda":O
In momentul in care mi s-a livrat comanda, bineinteles ca toate cele 144 de cataloage erau in colet, adica vreo 37 de kg de maculatura. Automat am sunat la fan courier( nu stiu daca am voie sa spun):D si am trimis in aceeasi zi toate cataloagele inapoi, apoi mi-am platit produsele cosmetice pe care le comandasem si din greseala si o parte din cataloage...
Pana aici totul OK, problema e ca cei de la avon nu au bineboit sa faca factura de storn si sa apar cu totul in regula, din contra mi-au trimis somatii sa platesc restanta:O, zic ...bine fratilor! dar vreti sa va platesc ceva e e in posesia voastra? ce nu mai am ? ba chiar am platit si vreo 80 de lei la curier din cauza problemelor vostre?
In final am ajuns la o firma de recuperari credite( credit express) care( si aici imi asum ceea ce spun) are un personal care lasa de dorit...personal caruia i-am explicat ca nu are de ce sa imi ceara bani, ca am inapoiat produsele, le-am trimis bonul fiscal de la curierat, o copie a unui act intern de la fan courier ca s-a livrat coletul returnat de mine...sa le demonstrez ca nu am ce plati....si aici urmeaza faza cea mai tare: factura, cum am mai spus e din luna aprilie, bonul fiscal e din aceeasi zi in care am primit ceea ce nu am vrut...iar cei de la credit expres imi zic ca am factura din AUGUST, luna in care probabil am ajuns in evidentele lor??????ca altfel nu imi pot explica ...in fine la credit express nu mi-au luat in calcul dovezile ca nu ar corespunde cu data facturii pe care o au ei...si continua sa imi trimita somatii si sa ma ameninte cu un proces civil.
Sper ca am reusit sa imi explic situatia si ca aveti un raspuns concret...
Cu respect, Oana Suiu