avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate hra_7

Activitate hra_7

Răspuns la discuția divort
E un angajament/o notificare prin care se angajeza la plata unei sume de bani in rate (pe o perioada limitata de timp), ca urmare a intelegerii dintre noi, referitoare la impartirea bunurilor (eu am ramas cu cele din tara, iar el cu cele din strainatate).
Hartia nu e inregistrata la notar, doar a fost scrisa de el in fata notarului (e scrisa de mana si semnata de el - notarul ne-a spus ca e ok si asa, in caz de "proces" se face legalizarea semnaturi, doar ca procedurile dureaza ceva mai mult timp).
Urma ca in decembrie anul trecut sa mergem la notar si sa facem actul de lichidare, dar el nu s-a prezentat.
Discuție divort
Buna ziua
In urma cu aproximativ un an am divortat la notar, fara a face succesiune sau act de lichidare. Fostul sot a intocmit o hartie semnata, prin care se angaja la plata unei renumeratii lunare (la inceputul fiecarei luni), pe o perioada de 10 luni.
Dar in ultimele 4 luni nu a respectat acordul scris, nevirand suma convenita.
In aceasta situatie ce se poate face?
Buna ziua
Am mai multe intrebari la care asi dori sa imi raspundeti.

* Care este procedura in cazul unui somer care isi gaseste un loc de munca, unde se anunta si de ce acte e nevoie?
* La randul lui angajatorul ce demersuri trebuie sa faca?
* Cum se va face incadrarea la locul de munca ( pe perioada ne/determinata). Mai am dreptul la somaj daca voi fi disponibilizata in intervalul de 9 luni cat asi avea dreptul la somaj, sau dupa o perioada mai mare. (angajarea s-ar face de la 1 martie - eu asi mai fi avut dreptul la inca 6 luni de somaj).
* Angajatorul are anumite beneficii daca angajeaza someri? (care). La randul lui mai poate sa trimita in somaj alti angajati dupa angajarea mea. Dupa ce perioada de timp - 1 luna, 6 luni, 1 an...

Multumesc!
Răspuns la discuția pot beneficia de somaj
Multumesc si o zi buna in continuare!
Răspuns la discuția pot beneficia de somaj
e nevoie de adeverinta din toate cele 4 locuri sau e deajuns doar pentru perioada in care sunt cele 12 luni lucrate?

04.03.2008-25.04.2008 - firma nu cred ca mai desfasoara activitate.

daca cei de la contabilitate/resurse umane nu elibereaza adeverinta, ea se mai poate ridica si din alta parte?
Buna ziua
Incepand cu data de 31oct.2009 inceteaza colaborarea la actualul loc de munca, prin desfintarea postului. Imi puteti spune daca pot beneficia de somaj neavand 6 luni consecutive lucrate in acest ultim loc de munca.
In intervalul 2007-2009 am lucrat in urmatoarele perioade:
03.01.2007-29.02.2008
04.03.2008-25.04.2008
17.05.2008-20.10.2008
22.05.2009-31.10.2009
Multumesc!