Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua
In urma cu aproximativ un an am divortat la notar, fara a face succesiune sau act de lichidare. Fostul sot a intocmit o hartie semnata, prin care se angaja la plata unei renumeratii lunare (la inceputul fiecarei luni), pe o perioada de 10 luni.
Dar in ultimele 4 luni nu a respectat acordul scris, nevirand suma convenita.
In aceasta situatie ce se poate face?
1. Divortul este desfacerea casatoriei.
2. Succesiunea se deschide prin moarte.
Pe cale de consecinta dvs ati divortat si nu ati ramas vaduva.
3. Actul de lichidare se face in cazul partajului intre fosti soti sau in cadrul procedurii succesorale.
4. Ce fel de hartie a intocmit sotul dvs? La notar? Pensia aceea este pt dvs sau aveti copii rezulati din casatorie?
E un angajament/o notificare prin care se angajeza la plata unei sume de bani in rate (pe o perioada limitata de timp), ca urmare a intelegerii dintre noi, referitoare la impartirea bunurilor (eu am ramas cu cele din tara, iar el cu cele din strainatate).
Hartia nu e inregistrata la notar, doar a fost scrisa de el in fata notarului (e scrisa de mana si semnata de el - notarul ne-a spus ca e ok si asa, in caz de "proces" se face legalizarea semnaturi, doar ca procedurile dureaza ceva mai mult timp).
Urma ca in decembrie anul trecut sa mergem la notar si sa facem actul de lichidare, dar el nu s-a prezentat.
Va adresati instantei.