avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lamurire divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lamurire divort la notar

buna ziua ,rugamintea mea este urmatoarea;sint in divort de comun acord al sotilor la notar,eu impreuna cu sotia am convenit asupra partajului si minorilor totul este o intelegere foarte ok ptr ambele parti (cit se poate in astfel de situatii),am scris aceasta intelegere pe hirtie in 2 exemplare ,unul la mine unul la ea ,semnata de ambii soti ,intrebarea mea este urmatoarea : e valabila aceasta intelegere pe hirtie semnata doar de noi doi sau trebuie obligatoriu si martori ptr a valida aceasta intelegere si ai da putere in instanta in cazul in care va fi nevoie ,va multumesc si rog raspuns cit mai repede posibil ,scuzatimi va rog graba dar nu am de ales
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:01, 9 Septembrie 2015
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa solicitati ca acea intelegere sa fie inscrisa in actul de divort emis de notar.
Este valabilă semnată de părți.
am inteles ca nu trebuie sa caut martori care sa semneze acea intelegere dar ar fi ok daca o cuprind in actul de divort ,(sa amintesc de existenta acelei intelegeri )
Se va face referire în act privitor la înțelegerea părților.
am inteles ,va multumesc din suflet ptr sfaturi ,o seara placuta in continuare

Alte discuții în legătură

Partaj inainte de finalizarea divortului queenimob queenimob S-au depus actele la notariat pentru divort dupa 2 ani de la cununie.In acesti doi ani s-au cumparat diverse lucruri nu foarte valoroase.Sotia se muta si vrea ... (vezi toată discuția)
Divort Csilla1 Csilla1 upa patru luni de cand a plecat de acasa sotul meu in urma unei discutii in contradictoriu -el o numeste certa - a cerut de la primarie duplicat dupa ... (vezi toată discuția)
Partaj credit ipotecar dupa divort florin12100 florin12100 Buna ziua, in urma cu trei ani am divortat si in urma divortului a ramas un imobil ipotecat eu fiind proprietar credit ,fosta sotie coplatitor.Fosta sotie ... (vezi toată discuția)