avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate tina23

Activitate tina23

Buna ziua,

Cum se poate face contestatie la executare?
Din cate scrie pe instiintarea respectiva firma de recuperare este din Odorheiul Secuiesc...
Va multumesc pentru raspuns, dar firma respectiva de recuperare poate trece la executare silita fara sa aiba o decizie judecatoreasca in acest sens?
Buna ziua,

Am primit acasa o instiintare de executare silita din partea [editat] si trebuie sa platesc o datorie de 750 de lei, pana la data de 18.02.2013 daca nu se va trece la executare silita. Si ca sa intelegeti mai bine de unde provine aceasta datorie trebuie sa va spun, ca am avut acum 2 ani cred un abonament la [furnizor telefonie], care a fost reziliat unilateral de cei de furnizor, pentru o datorie de 350 de lei.
Am fost tarifata cu 4 EURO / minut de cei de la furnizor, pentru ca am sunat la ei la Relatii Clienti din afara tarii pentru activarea roaming-ului si am vorbit aproximativ 15 minute. Operatoarea cu care am vorbit, desi banuiesc ca a vazut numarul si ca sun din afara tarii, nu a zis nimic ca voi fi tarifata cu mai mult de 0,35 centi / minut cum scrie chiar la [furnizor] pe site ca ar fi tariful standard pentru orice apel din UE. Cand am primit factura si am sunat la cei de la f[urnizor], operatorul a verificat si mi-a spus ca sigur trebuie sa fie o greseala de sistem si ca va face verificari suplimentare si vor reveni cu un telefon pentru a ma anunta daca este o greseala sau nu. M-au sunat si mi-au spus ca nu este nici o greseala si ca am fost tarifata cu 4 euro pe minut. Le-am spus ca eu nu platesc asa ceva, pentru ca mi se pare o factura foarte umflata si ei au dat mai departe datoria catre recuperator. Firma respectiva de recuperari creante, m-a sunat o data sau de doua ori, mi-au trimis si vreo 2 instiintari de plata, le-am spus sa nu ma mai sune ca nu le platesc absolut nimic si nu am mai primit nimic de la ei pana ieri.
Ce pot sa fac in aceasta situatie? Ar trebui sa fac o reclamatie la protectia consumatorului pentru ca cei de la [furnizor] m-au tarifat asa mult? Ce as putea sa fac pentru a ma apara in acest caz sau pentru a opri acest proces de executare silita? Din cate stiu eu, aceasta executare silita se poate face doar dupa castigarea unui proces in urma caruia au avut castig de cauza si sa aiba o decizie judecatoreasca nu?


Astept raspuns si va multumesc anticipat !
[identificarea societatilor implicate, nu este de dorit, multumim]
As mai face o precizare ca nu au fost martori la acest eveniment deoarece s-a intamplat in jurul orei 18:30, singura persoana fiind colegul taximetristului aflat in masina pentru schimbul de tura.
Buna ziua,

Am avut un eveniment auto, am fost lovita din spate de un taximetrist cu un Logan asigurat la UNIQA, in urma caruia mi s-a spart bara pe spate, fusta portbagajului este indoita la fel si haionul.Masina este inmatriculata in Cehia cu acte in regula, ITP si asigurare valabile.Am completat un constat amiabil cu taximetristul, am deschis dosar de daune si am fost si la constatare.De acolo mi s-au recomandat vreo 5 service-uri agreate de UNIQA, dintre care am ales unul care mi s-a parut mai cunoscut.
Ajunsa cu masina la service mi s-a demontat bara spate pentru a vedea daca mai este nevoie si de alte suplimente pe langa valoarea reparatiei masinii. Mi s-a spus ca vor trimite dosarul la Bucuresti spre aprobare si ma vor anunta cand sa aduc masina in service. M-au sunat dupa cateva zile sa vin cu masina in service pentru a doua constatare deoarece valoarea reparatiei masinii a fost considerata prea mare de cei de la Bucuresti.Am fost si la a doua constatare, au demontat iarasi bara spate si au facut alte poze suplimentare, spunandu-mi ca ma vor anunta cand sa aduc masina in service.
M-au sunat si mi-au spus sa aduc masina in data de 10 decembrie, iar cand am ajuns in service, mi s-a spus ca celor de la UNIQA din Bucuresti li se pare suspect ca masina care m-a tamponat din spate nu are urme vizibile in urma impactului, decat o grila foarte putin indoita, fara bara sau capota indoite sau faruri sparte etc...

Si acum dupa ce am scris atat va intreb, unde as putea sa ma adresez pentru a grabi putin lucrurile pentru ca a trecut deja o luna de zile si nu s-a intamplat aproape nimic...
In cazul in care asiguratorul refuza sa plateasca unde as putea sa ma adresez?

Multumesc anticipat
Discuție Munca la negru
Buna tuturor,

Va rog frumos daca puteti sa ma indrumati cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
Am lucrat 3 luni de zile la o firma, mi s-a promis contract de munca de cand m-am angajat. Dupa 3 luni, am demisionat pentru ca nu mi se pare normal sa lucrez la negru si sa iau salariul cand vrea patronul si cat vrea sa-mi dea. Trebuie sa mentionez ca in prima luna am luat salariu 600 de lei, in a doua luna, am avut 3 saptamani lucrate si am luat 800 de lei.
Cand am plecat, aveam 3 saptamani lucrate din luna respectiva, urmand sa iau aproximativ 750-800 de lei. L-am sunat pe patron sa-l intreb cand pot sa ma duc sa-mi iau ultimul salariu. In loc sa iau cat ma asteptam, am luat doar 450 de lei, iar cand l-am intrebat de ce asa putin mi-a spus sec, ca el a avut pierderi cat am lucrat acolo, lucru total neadevarat.
Ce as putea sa fac in aceasta situatie? Cui ar trebui sa ma adresez? Daca as merge sa vorbesc cu un inspector de la ITM, as avea vreo sansa tinand cont ca eu am acceptat sa lucrez la negru timp de 3 luni de zile?

Multumesc anticipat !