avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate Francois1437

Activitate Francois1437

As dori sa depun ca probe la dosarul meu de increditare minor niste scrisori in engleza. Stiu ca trebuie traduse in romana de un traducator autorizat. Intrebarea mea este daca pot sa traduc numai partial aceste scrisori, restul textului nefiind interesant pentru cauza mea ? Poate sa-mi spuna cineva ? Multumesc.
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Va multumesc pentru rabdarea de a-mi raspunde. Am sa iau aminte de obsevatia dumneavoastra si nu am sa mai redactez mesaje consecutive, inteleg de ce e mai bine asa. M-ati intrebat despre datele respective: Pe 12 Nov 2009 a fost prima data cand am fost la tribunal, eu fiind paratul si atunci a fost administrarea probelor. Pe 9 Dec. 2009 vor fi (cred) dezbaterile. Deci am posibilitatea pana atunci sa mai depun, sa completez la dosar, documentele pe care trebuia sa le depun deja cu 5 zile inainte de 12 Nov. 2009 ?
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Si inca o intrebare va rog: o copie xerox a certificatului de nastere al copilului este suficianta la dosar, sau trebuie sa fie o copie certificata ?
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Multumesc de raspunsuri. Cred ca am gresit la adm. probelor. Eu am depus acea intampinare la dosar in termen legal, cu 5 zile inainte, dar numai intr-un exemplar. In ziua primului termen am mai depus cateva documente pe care judecatoarea mi le ceruse deoarece erau mentionate in finalul intampinarii, dar si pe acestea le-am dat tot intr-un exemplar. Asta face ca partea adversa sa pretinda ca nu au fost adminstrate corect probele mele deci sa speculeze in favoarea ei. Mai am trei saptamani pana la al doilea termen cel cu concluziile pe fondul cauzei.

As dori sa repar greseala mea, adica sa depun al doilea exemplar al documentelor, cu mentiunea sa fie comunicat catre partea cealalta. Am aflat de acest articol:

Art. 138
Dovezile care nu au fost cerute in conditiile Art. 112, 115 si 132 nu vor mai putea fi invocate in cursul instantei, afara de cazurile:
1. Abrogat prin Decretul 208/1950;
2. cand nevoia dovezii ar reiesi din dezbateri si partea nu o putea prevedea;
3. cand administrarea dovezii nu pricinuieste amanarea judecatii;
4. cand dovada nu a fost ceruta in conditiile legii, din pricina nestiintei sau lipsei de pregatire a partii, care nu a fost asistata sau reprezentata de avocat. In cazurile prevazute la pct. 2 si 4, partea adversa are dreptul la contraproba numai asupra aceluiasi aspect.
In cazul amanarii, partea este obligata, sub pedeapsa decaderii, sa depuna, cu cel putin 5 zile inainte de termenul fixat pentru judecata, copii certificate de pe inscrisurile invocate.


As dori sa stiu daca este corect ce vreau sa fac, eu neavand avocat ? Si a doua intrebare este cum sa fac mai bine aceasta reparatie ?




Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Va multumesc foarte mult pentru lamuririle pe care mi le-ati dat. Mai am o intrebare.
A avut loc administrarea probelor si urmeaza discutiile pe fond. La administrarea probelor judecatorul m-a intrebat daca doresc sa contestez o piesa de la dosar, depusa de fosta nevasta. I-am spus ca da, dar nu am insistat, am fost cam ambiguu si s-a trecut la alte discutii. Urmeaza deci discutiile pe fond. As dori sa stiu daca mai pot cere sa fie respinsa acea proba (o scrisoare) si cum sa fac asta ?
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Multumesc D-nei av.antoanela. As mai dori sa stiu:

1. Cei doi copii vor fi audiati impreuna sau separat ? Eu am solicitat sa fie audiati impreuna avand in vedere faptul ca nu doresc ca ei sa fie separati, adica unul la mama si unul la tata.

2. Avocata fostei sotii a solicitat ca la auditie sa ''participe'' si un psiholog si judecatoarea a acceptat. Intrebarea mea: Psihologul va discuta si el cu copiii sau numai va asista la discutia dintre judecator si copiii ?
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Am uitat sa scriu despre faptul ca urmeaza sa fie audiati copiii de catre judecator. Eu stiu ca ei vor spune ca si la ancheta sociala ca vor sa ramana cu mine. Problema mea este deci cum ar putea fi interpretata situatia mea financiara ? Va tine cont judecatorul mai mult de ce vor copiii sau de revenitul meu ?
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Copiii sunt acum la mine de 4 luni. Mama se bate sa-i ia inapoi. Ei au rezultate bune la scoala si sunt bine integrati la scoala. Baietii au 11 si 14 ani.

Ancheta facuta de Aut. Tutelara, i-mi este favorabila, am conditii de locuit, copiii doresc sa ramana cu mine. E o problema care nu prea stiu cum o va privi judecatorul. Mi-am deschis o firma de fabricatie de masinarii de comanda. Dar inca sunt in faza de constructie a atelierului. Deci firma nu functioneaza inca. Traim din banii din banca. Am pus ca proba la dosar copie cu suma din banca, cca 500mil. La atelier mai am de terminat unele mici detalii. Am avut si o mica lucrare in valoare de 9 mil. De la o alta fabrica am promisiune ca o sa-mi comande o masinarie de fabricat indata ce voi fi gata cu atelierul. Pot sa prezint aceasta scrisoare de intentie in instanta. In plus acum a trebuit sa ma ocup mai intai de integrarea copiilor la scoala ca inainte erau catastrofe la scoala, cand erau la ea. Am considerat ca ei sunt mai importanti acum, si am lasat lucrarea la atelier in plan secundar, ca sa-i ajut pe copii cu scoala, dar desigur ca sunt cu ochii pe banii din banca. Traim aici cu mama mea. Nu mi-e usor deloc, dar ii iubesc si fac totul pentru ei. Sunt pentru mine prioritatea vietii mele, ii iubesc si ei ma iubesc. La modul cel mai sincer nu cred ca voi avea dificultati sa castig bani. Dar trebuie sa ma linistesc cu procesul asta si imediat ma apuc serios de treaba. Eu intotdeuna am facut bani. Am probe ca inainte am realizat masinarii pe care vreau sa le fabric acum in atelierul propriu. Doar ca pe moment deci, atelierul este nefunctional. Cum pot sa conving judecatorul ca o sa am un venit, ca e doar o chestiune de putin timp ? Cum pot functiona in atelierul unde mai am de facut niste pereti, coama pe acoperis, caci cand ploua mai tare sa face baltoaca in atelier ? A trebuit sa ma concentrez pe copii pentru ca nu invatau, acum au note bune si fara absente nemotivate. In plus aveau apucaturi bizare din lipsa de procupare a mamei lor. Am reusit sa-i aduc la limita decenta acum dupa 4 luni. Totusi mai e de lucru cu ei si din pacate inca nu pot fi mai ferm fata de ei, desi ma inteleg excelent cu ei, tocmai de frica sa nu-i spuna judecatorului ca vor la mama ( gandind ei ca la mama sunt liberi sa nu-si faca lectii, sa aiba pantaloni cu 25 de cm mai lungi sa-i taraie pe jos, din aia acordeon cu a-ti vazut in filme la amerecani, din aia cu capul in luna. Etc. Deci astea ma impiedica sa lucrez chiar de saptamana viitoare.

Mai inainte a adus cineva vorba de ''venit stabil''. as incepe sa am comenzi, ar putea zice ca nu e garantie ca va fi stabil !! In cazul meu chiar daca as incepe sa am comenzi, adica sa ma concentrez pe lucru, ar putea zice ca nu va fi stabil castigul. Totusi daca as avea un serviciu, in ziua de azi poti sa pierzi serviciul a doua zi. Deci nimic nu e stabil.

Ma gandesc acum inainte de proces sa ma angajez undeva pe 9 mil, provizoriu. Ar fi mai bine asa ?, sau mai bine sa termin procesul, sa termin atelierul si apoi sa caut comenzi pentru masinarii ? Daca termin procesul si o sa am si copiii desigur ca o sa am si ''aripi''. Eu asa simt, am facut bani mereu si am sa fac si de acum inainte.

Va rog, cum vedeti situatia aceasta ?