avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1778 soluții astăzi
Forum Activitate garbagekid

Activitate garbagekid

Răspuns la discuția Codul Muncii art. 55 lit. "B"
Multumesc.
Răspuns la discuția Codul Muncii art. 55 lit. "B"
Mai am o intrebare defapt, daca eu nu sunt acel "cineva" cine raspunde pentru semnatura? In sensul de fals daca este asa ceva? La cine sa ma adresez?
Răspuns la discuția Codul Muncii art. 55 lit. "B"
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.
Daca se poate doresc o parere la cazul in care ma aflu: asta vara am fost angajat la o societate de paza si protectie care presta servicii unui cazinou in orasul in care locuiesc (societatea este intregistrata in Prahova dar eu raportam la punctul de lucru din bucuresti activitatea), am incheiat cu firma contract in data de 22.06.2009 pe termen de 3 luni. Cazinoul s-a inchis pe data de 12.08.2009 din acel moment nu am mai fost la munca pentru ca nu mai aveam unde, dar nici nu am primit instiintare de la firma cu cele ce urmeaza sa fac. Neprimind de la societate niciun raspuns m-am adresat ITM Bucuresti, acestia mi-au raspuns dupa 30 de zile ca societatea nu este inregistrata la Bucuresti si sa ma adresez ITM Prahova. M-am adresat ITM Prahova si am primit raspuns dupa 43 de zile cu urmatoarele: "Urmare sesizarii dmv adresata ITM Prahova, ingregistrata.... va comunicam urmatoarele:
Din evidenta ITM Prahova, precum si din documentele puse la dispozie de catre reprezentantul societatii, reiese ca ati desfasurat activitate in cadrul SC... incepand cu data de 22.06.2009 in baza contractului de munca pe durata de 3 (trei) luni, inregistrat la ITM Prahova.
Incepand cu data de 01.09.2009 contractul individual de munca a incetat in baza deciziei nr... 30.09.2009, in temeiul art. 55 lit. B din CM.
Intrucat, angajatorul nu a facut dovada comunicarii unu exemplar al contractului individual de munca si a deciziei de incetare, inspectorii de munca au dispus masuri in acest sens, termenul de realizare fiind data de 25.01.2010."

Prima intrebare este din data de 22.06 pana la data de 01.09 nu sunt cele 3 luni specificate in contract, au voie sa faca asa ceva? Nu am primit nici decizie de incetare a activitatii nici nimic. Eu nu mai lucrez din data de 12.08. A doua intrebare ar fi daca primesc un raspuns de la ITM Prahova cu "masurile luate de catre inspecori"
Răspuns la discuția Salariul luna iulie 2009
Doar asa cred ca primesc banii am sunat de nenumarate ori la ei, am trimis faxuri dar nimic. Multumesc frumos.
Buna ziua.
Ma numesc Marius, sunt din Botosani, in aceasta vara am lucrat pentru o firma din Bucuresti (sau cel putin asa cred eu) ca agent de paza la un cazinou in Botosani. Va rog sa imi dati un sfat cum sa procez pentru a-mi recupera salariul pe luna iulie 2009. Eu am muncit din data de 22.06.2009 si ultima zi (noapte) de munca a fost 11.08.2009, din partea firmei am primit bani in 2 transe respectiv la sfarsitul lunii iunie si ce-a de a 2-a la inceputul lunii octobmrie. Dupa calculele mele mai am de primit bani pentru luna iulie, bani pe care ar fi trebuit primiti cu mult timp in urma. Societatea la care am fost angajat este Regent Security Prahova SRL cu sediul in Bucuresti, str. Aura Buzescu, nr. 5, sector 2, telefon 021.2509928, telefon dispecerat 0762200333. Cum sa procedez?