avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate cristina.nicol

Activitate cristina.nicol

Răspuns la discuția Medierea devine obligatorie?
ben10,
Nu exista articolul 43 al Legii 115/9 iulie 2012
Legea 115/2012 nu modifica art 43 al legii medierii.
Nu exista in lege sintagma "sanctiunea prematuritatii".

Articolul din mediafax care citeaza z.f. e ...cum ne-au obisnuit. Ori lipsa de stiinta ori dezinformare cu buna stiinta.
Habar n-au ce-au scris in legile cu care se lauda!

Iar dvs. mihaela 88, ati cazut in plasa intrebarii mele.
Informarea GRATUITA va costa 100 lei? Asa! Si inmultit cu fraierii din procese cam cat ne da? Zicem ca-i gratuit ca sa nu comenteze prostimea, dezinfomam vorbind despre sanctiuni care nu sunt prevazute in lege, si daca fraierul nu protesteaza, maine zvonul devine lege!

Răspuns la discuția Medierea devine obligatorie?
As avea si eu vreo doua intrebari:
1. Cu cat credeti ca se va vinde dovada de participare la sedinta gratuita de informare?
2. Daca azi divortez, mine imi desfiinteaza vecinul gardul, poimane ma da sefu afara, etc nu credeti ca o sa mi se aplece de atatea informari?
alecsa11 a scris:

prin aparator ales, cu delegatie la dosar, formulez si depun prezenta:
Actiune de incredintare si stabilire a domiciliului minorului


Si cal si magar...

Eu nu pot sa cred ca specimene care graiesc in scris asemenea ineptii pot sa circule prin avocatura.
Statutul profesiei de avocat
Art. 132. - (1) Pentru activitatea sa profesională avocatul are dreptul la onorariu şi la acoperirea tuturor cheltuielilor făcute în interesul clientului său.
(2) Onorariile vor fi stabilite în raport de dificultatea, amploarea sau durata cazului.
(3) Stabilirea onorariilor avocatului depinde de fiecare dintre următoarele elemente:
a) timpul şi volumul de muncă solicitată pentru executarea mandatului primit sau activităţii solicitate de client;
b) natura, noutatea şi dificultatea cazului;
c) importanţa intereselor în cauză;
d) împrejurarea că acceptarea mandatului acordat de client îl împiedică pe avocat să accepte un alt mandat, din partea unei alte persoane, dacă această împrejurare poate fi constatată de client fără investigaţii suplimentare;
e) notorietatea, titlurile, vechimea în muncă, experienţa, reputaţia şi specializarea avocatului;
f) conlucrarea cu experţi sau alţi specialişti impusă de natura, obiectul, complexitatea şi dificultatea cazului;
g) avantajele şi rezultatele obţinute pentru profitul clientului, ca urmare a muncii depuse de avocat;
h) situaţia financiară a clientului;
i) constrângerile de timp în care avocatul este obligat de împrejurările cauzei să acţioneze pentru a asigura servicii legale performante.


O fi mult? O fi putin? De ce nu-l intrebati pe avocat la ce s-a gandit cand a avansat suma aceea?
Numai din ceea ce ati mai scris pe forum (comportamentul celeilalte parti in variate imprejurari) e de presupus ca avocatul s-a gandit la oarece cantitate de munca si timp de investit...
Faptul ca ati dicutat cu "cel mai bine cotat avocat din oras" (e vreo bursa pe undeva!?) nu va garanteaza ca in procesul dvs. nu se va duce ...cel mai lenes stagiar al lui.
Răspuns la discuția Onorariu procentual succesiune
masster a scris:

de ce trebuie sa fie onorariul notarilor proportional cu valoarea bunurilor succesorale ?


Pentru ca meritati! :sorry: (nu dvs., ci toti ceilalti care nu si-au pus intrebarea asta pana acum).

Quartila a scris:

Iar statul va "taxeaza" pentru serviciile care vi le face.


Pentru ca oamenii traisc cu impresia gresita ca "statul" ii taxeaza.
FALS. (nu exista taxa de timbru care sa intre in buzunarul statului).
Cu exceptia impozitului (si DOAR acolo unde e cazul) restul este onorariu care intra in buzunarul notarului. Din el notarul plateste dari (impozit pe venit, contributii profesionale etc) adica ...exact ceea ce plateste si avocatul.

Dar in timp ce avocatii NU AU onorarii minimale, notarii si le-au fixat, iar Consiliul Concurentei se uita doar unde vrea el.
"Fraierii" de la CECCAR au primit amenda, in gradina notariilor nu se uita nimeni.
De unde credeti ca vi se trage abrogarea art. 23 alin 2 indice 1 din L 146/1997? (mama n-a facut lobby pentru asta).