avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate sisoxy

Activitate sisoxy

Buna seara,

Asociatia noastra are o problema, deoarece la adunarea generala anuala pentru alegerea unui nou presedinte, nimeni nu a vrut sa preia aceasta functie.S-au facut patru adunari generale, dar nu s-a ajuns la nici un rezultat.Vazand aceasta lipsa de implicare din partea membrilor asociatiei, presedintele si-a dat demisia si a trimis o adresa la primarie pentru a cere sprijinul in aceasta problema.Primaria recomanda o noua adunare generala si alegerea unui presedinte, altfel se primeste amenda.Dar in cazul in care nimeni nu vrea sa preia aceasta functie, se poate numi un presedinte din afara asociatiei, care cunoaste problemele asociatiei si doreste acest lucru?

Va multumesc
Buna seara,

Suntem o asociatie de proprietari care suntem cu datorii la un furnizor,avem plangere penala impotriva fostului administrator, iar unii locatari spun ca nu trebuia sa preluam actele de la fostul administrator si ca trebuia sa desfiintam vechea asociatie si sa infiintam una noua?
Este posibil asa ceva ?
Va rog sa imi dati un sfat: adunarea generala a hotarat sa stringa bani pentru avocat si pentru expertiza judiciara pentru plangerea penala, si unii locatari refuza sa plateasca acesti bani spunind ca toate acestea se fac din oficiu fara achitarea acestor valori.Se poate face refuza la incasarea cotelor lunare pana la achitarea acestor valori?
Buna ziua,

Am si eu urmatoare problema: unul dintre furnizorii asociatiei de proprietari, la care avem datorii de la fostul administrator impotriva caruia avem plangere penala, ne propune esalonarea datoriilor pana la sfarsitul anului si astfel ne vor sterge toate penalitatile aferente facturilor neachitate.Daca membrii asociatiei nu sunt de acord cu aceasta forma, furnizorul poate pune sechestru pe apartamentele membrilor asociatiei pentru a-si recupera datoria?Sau ce forme legale pot folosi impotriva asociatiei?

Va multumesc si o zi buna.