avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate wasssu

Activitate wasssu

Salutare,
O persoane cu handicap grav este scutita de la plata impozitului pentru veniturile obtinute din arenda (are dat pamantul in arenda unei asociatii)?

Mersi
Pt. 392B trebuie luate in calcul si facturi de telefon, gaze, curent?
george-neagu a scris:

Daca v-ati inregistrat ca pfa in acest an si ati optat pentru sistemul de impozitare pe venit real, la infiintare depuneti declaratia 220 cu venitul estimat. Apoi in cursul anului veti plati contributia la sanatate (5,5%) ca plata anticipata, raportat la acel venit estimat.
Anul urmator, cand veti depune declaratia 200 cu venitul realizat concret, se va face regularizarea fata de cat ati platit pentru sanatate in timpul anului.


Scuze, am uitat sa mentionez ca perioada este 2008-2012.
Formularul este [ link extern ] .

Este un PFA in domeniul it.
Pentru PFA, cum se completeaza formularul pe baza deciziilor de impunere (anticipate si anuale)? Exista pe undeva un exemplu?

Multumesc.
Firma este obligata sa-ti dea zile de concediu pentru zilele pierdute in weekend (pentru calatorie in interes de serviciu, mai exact training). In weekend nu se lucreaza la firma.

Multumesc
Am un PFA din 2008 (a fost inchis in 2011 si am deschis altul atunci). Acum am aflat (del a anaf) ca trebuie platite si asigurarile de sanatate. Daca pe toata aceasta perioada am fost si agajat trebuie sa mai platesc aceste asigurari din 2008? Sau trebuie platit doar din 2010 (ma refer aici la oug 58/2010)?

Multumesc.
Răspuns la discuția delegatie in alta tara
Angajatorul este o multinationala, cu filiala si in Romania (sunt angajat in Romania).
Stiti vreo lege-articol in acest sens?
Daca sunt plecat intr-o delegatie in alta tara si lucrez intr-o zi in care in Romania este zi libera legala, anajatorul este obligat sa-mi plateasca ceva in plus?
Multumesc
Am depus declaratia 200 fara 220 si mi-a venit impunere de plata pentru venitul anticipat pentru sumele din declaratia 200? Se mai poate face ceva sa schimb, sa depun 220 cu alte sume? In lege se spune ca trebuie sa depun 200 impreuna cu 220?

Mutumesc anticipat!
unii zic ca daca factura de utilitati nu este pe pfa nu mai trebuie trecuta in jurnal si nici in d392b.