avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegatie in alta tara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegatie in alta tara

Daca sunt plecat intr-o delegatie in alta tara si lucrez intr-o zi in care in Romania este zi libera legala, anajatorul este obligat sa-mi plateasca ceva in plus?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: wasssu , utilizator 13:17, 30 Noiembrie 2012
Dacă angajatorul este din Romania, si a dispus delegarea dumneavoastra în alt loc de muncă, normal ar fi să va platească suplimentar pentru ziua libera legală declarată pe teritoriul Romaniei.
Angajatorul este o multinationala, cu filiala si in Romania (sunt angajat in Romania).
Stiti vreo lege-articol in acest sens?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat refuzare delegatie ob ob Buna ziua, Iata situatia mea: Sunt angajat la filiala romaneasca a unei multinationale. Am fost trimis la training in strainatate la firma mama in urma cu ... (vezi toată discuția)
Delegatie / zile lucrate in weekend Andreea_A007 Andreea_A007 Buna ziua, Prietenul meu lucreaza in Olanda, insa este angajat la firma din Romania. Programul este de luni pana sambata, fara a fi platit in plus sau a ... (vezi toată discuția)
Delegatie sau detasare vasilegabriel vasilegabriel Care diferenta intre delegatie si detasare si cum se face plata lor? (vezi toată discuția)