Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegatie / Zile lucrate in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegatie / Zile lucrate in weekend

Buna ziua,

Prietenul meu lucreaza in Olanda, insa este angajat la firma din Romania. Programul este de luni pana sambata, fara a fi platit in plus sau a primi zi libera pentru sambetele lucrate. De sarbatorile legale din Romania nu are zi libera, iar acum trebuie sa lucreze si dumnica, fara a primi zi libera sau sa fie platit in plus.

Doresc sa stiu exact daca se aplica liberele legale din tara in strainatate, daca i se poate desface contractul de munca in cazul in care refuza sa lucreze si duminica si daca este legal sa lucreze 6 zile pe saptamana.

Multumesc!
Andreea_A007, utilizator
Cum lucreaza prietenul dvs in Olanda , este detasat/delegat?
Firma angajatoare din Romania a fost angajata in Olanda pentru o lucrare. Eu as considera ca este delegatie, dar poate gresesc.
Sunt doua posibilitati : delegare sau detasare.

Insa c.i.m. fiind incheiat cu un angajator roman,se respecta Codul Muncii din tara , cu exceptia cazului in care legislatia statului pe al carui teritoriu se executa contractul individual de munca este mai favorabila.