avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat refuzare delegatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat refuzare delegatie

Buna ziua,

Iata situatia mea:
Sunt angajat la filiala romaneasca a unei multinationale. Am fost trimis la training in strainatate la firma mama in urma cu un an si jumatate. Trainingul a devenit munca propriu-zisa, mi s-a propus sa raman in strainatate permanent (sub forma de delegatie), ramanand angajat in Romania, urmand ca "in viitor" sa fiu angajat in strainatate.
Din diferite motive personale, nu mai doresc sub nici o forma sa traiesc aici (in strainatate).

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Este legala delegatia permanenta (imi fac foaie de delegatie in fiecare luna pt. a lua diurna) ?
- Daca ma decid sa comunic angajatorului ca nu mai doresc sa activez in strainatate, ma poate concedia pentru motive ce tin de persoana mea ? Exista o clauza in Codul Muncii in care eu tb. sa accept delegatiile f lungi (peste 60 zile) ?
- Mi s-a comunicat ca biroul din Romania nu mai exista (a ramas doar firma inregistrata, ramane de vazut cu ce sediu), oricum nu eram decat 2 angajati. Daca ma voi intoarce in Romania, cum pot sa ma prezint la lucru fara a evita absenta?

OBS.: Practic, eu doresc sa fiu concediat pentru motive ce nu tin de persoana mea, nu doresc sa-mi dau demisia.

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2013
ob, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:31, 18 Martie 2013
Potrivit art. 44 alin. (1) Codul muncii, delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.

Asadar, refuzati prelungirea urmatoarei delegari...
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2013
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Multumesc pentru raspunsul prompt. Ceva de genul asta stiam si eu.
Delegatiile sunt pe perioade continue de aprox. 6 sapt. (deci sub 60 de zile), dupa care de obicei ma intorc un weekend prelungit acasa. Se aplica articolul respectiv in cazul acesta ? (din pacate nu am experienta in interpretarea articolelor de lege :) )

Decizia de a nu merge in delegatie tb. comunicata in scris ?

Daca ma intorc in Romania, nu am unde sa activez (biroul a fost inchis). Cum pot sa evit situatia absentelor in cazul acesta ?
1. Nu conteaza acest aspect, pentru prelungirea delegarii trebuie sa se faca o decizie de catre angajator, pe care va trebui sa nu o semnati.
2. Cum s-a inchis biroul dar dvs. figurati ca si angajat?
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2013
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Art. 44 si 45 din Codul Muncii stipuleaza exact limitele delegatiei si ale detasarii, acestea fiind 60 zile (se poate prelungi dar exclusiv cu acordul salariatului) in cazul delegatiei si, respectiv, un an, in cazul detasarii.
Dorinta dumneavoastra este legitima. Adresati-va conducerii ca vreti sa fiti concediati pe art. 65 (desfacerea contractului individual de munca pentru motive care nu tin de persoana salariatului) pentru ca nu mai doriti sa fiti delegat si refuzati sa va mutati in noul loc in care isi desfasoara angajatorul activitatea.
Singurele optinuni ale angajatorului sunt sa mute in romania, pe postul original sau sa va concedieze pe art. 65.

Mult succes.

P.S. Pentru desfacerea contractului individual de munca din motive care nu tin de persoana salariatului beneficiati de compensatii. Uitati-va peste art. 67 C. mun.
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2013
savyn, utilizator
@savyn

Art. 24 si 25 Codul muncii se refera la cu totul altceva...

Poate beneficia de compensatii doar in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.

Alte discuții în legătură

Deplasare in delegatie arakys arakys Buna ziua! Conform legii, cate zile lucratoare dintr-o luna, angajatul poate fi trimis in delegatie ? Multumesac anticipat pentru raspuns. (vezi toată discuția)
Perioada delegatie in strainatate/ diurna rozalia01 rozalia01 Conform codului muncii la \" Art. 44. [durata delegarii] (1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si ... (vezi toată discuția)
Delegarea angajatilor barta_andras barta_andras Buna ziua, am urmatoarea situatie, firma la care lucrez de putin timp are lucrari de montaj in mai multe localitati din tara. Pentru efectuarea lucrarilor ... (vezi toată discuția)