avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1124 soluții astăzi
Forum Activitate valerklim

Activitate valerklim

Buna seara!Va rog sa na ajutati si pe mine intr-o problema foarte serioasa!In urma cu cateva zile unei rude i s-a facut un flagrant si a fost prins facand o ilegalitate(transporta ceva interzis de lege).Acestuia i s-a confiscat marfa si autoturismul fiind pusa sub sechestru asigurator.Masina nu a fost obtinuta din bani ilegali sau dobanditi prin ilegalitate!Isi poate recupera masina indiferent de cum va fi solutionat cazul?Ruda mea a fost complice la transportul marfii aceasta participand doar ca sofer.Care considerati ca va fi pedeapsa minima sau daca exista vreo posibilitate pentru a obtine ceva cu suspendare.Marturisesc ,ca ruda transporta canabis fiind prins impreuna cu posesorii marfii in cantitate de 1 kilogram.
nu inteleg ce vreti sa spuneti!eu am intrebat cu totul altceva
Răspuns la discuția DARE DE MITA SI LUARE DE MITA
lucrarile erau la institutii publice pe care el le conducea
Buna seara!O sa va rog ceva cam dificil cred si cu siguranta voi avea nevoie de un avocat bun pentru ce voi face!Care ma poate ajuta astept mesaj!Uitati care e problema!Mentonez ca informatiile nu sunt pt mine ci pt un prieten.

Am o ruda cu o functie publica destul de importanta,de fapt n-am de cine sa ma feresc,.Acum un an a venit la mine si mi-a zis sa imi dea niste lucrari eu avand o firma de instalatii.Bineinteles cum adunari fara impartiri nu se poate a cerut si el comision care vrei nu vrei l-am acceptat cu riscurile de rigoare dar l-am acceptat(Ex.Lucrarea reala valora 15000.El zicea NU E BINE !FA FACTURA DE 32000 si facem surplusu 50 cu 50)Am facut vreo 5 lucrari in decurs de 2 ani.Anul trecut m-a rugat sa ii pun si lui o centrala si nu l-am refuzat insa cand sa plateasca a cam uitat.L-am lasat in speranta ca imi va mai da lucrari si voi recupera pe parcurs datoria lui ce o avea la mine.In urma cu putina vreme a mai construit o casa si HOP....iar a venit cu o propunere de "colaborare".Am acceptat si am mai facut o lucrare dandui de asemenea comisionul cerut.M-a mintit asa:-Iti mai dau 3 lucrari pana la sfarsitul anului dar pune si mie centrala la casa noua".I-am pus centrala acasa si am acceptat.Dupa ce s-a vazut cu centrala pusa a zis ca nu imi mai poate da lucrari,ca nu are bani etc.Centrala de la casa noua m-a costat 28000 cu totu cu montaj si nu o va mai plati nimeni.Am fost dupa ce a zis ca nu mai da lucrari cu facturierul la el sa ii fac factura la centrala pe numel;e lui dar nu a vrut sa o semneze.I-am pus prin posta cu confirmare nu a vrut sa o primeasca,nu am proces verbal de predare primire lucrare cu el deci el poate foarte usor sa nu plateasca fara sa i se intample nimic.Problema e ca eu raman cu bilet la ordin avalizat dat la furnizor pentru materialele lui cu valoare de 25000 scadent pe 15 decembrie.Am un sentiment ca nu voi mai vedea nici bani nici lucrari de la el si vreau sa ii demonstrez ca cine sapa groapa altuia cade el primul in ea.Vreau sa merg si sa il acuz de luare de mita si de neplata lucrarilor facute la el acasa.Centrala de anul trecut si cea de anul asta valorand cam 40000 de ron.Sunt constient ca si eu voi fi pedepsit pentru dare de mita dar care ar putea fi pedeapsa minima pt mine si care....nu stiu sa intreb altfel!Care credeti ca va fi deznodamantul daca el a cerut mita si eu am dat mita sau cum s-o nimi comisioanele astea ilegale?multumesc anticipat
Răspuns la discuția Avocatnet.ro - e buna directia?
Daca nu erati voi sa il creati era rau:( Daca nu eram noi sa deschidem subiecte era si mai rau:O.Asa ca NOI CU VOI SI VOI CU NOI!Multa stima si respect de la Nastase Adrian!Si siteul e perfect asa!Multi nu il cunosc si platesc o gramadaa de bani la avocati pt niste informatii!#-o
multumesc.sper ca mi-ati spus adevarul si nu ce vreau sa aud:D
Buna ziua!va rog sa ma ajutati!Am semnat un B.O. si l-am avalizat in nume propriu!Sunt constient de ce mi se va putea intampla in mica parte!problema e ca am luat materiale de la cineva sa le pun in opera la o persoana fizica!am lasat la acel cineva(pers juridica) biletul avalizat avand certitudine ca ii voi putea restitui suma.am facut lucrarea acolo la acea persoana fizica dupa care m-am dus sa ii tai factura insa el nu vrea sa o primeasca!i-am pus factura prin posta cu confirmare de primire insa a refuzat-o si pe aceea.Nici n-am apucat sa fac procesul de predare primire cu el.In concluzie n-am nimic la ora asta decat niste martori care au facut lucrarea acolo.Cum necum eu voi ramane dator la firma ce mi-a dat materialele si am la dansii BO avalizat in nume propriu..Valoarea este aprox 35000 de ron.Ce pot pati si pot face puscarie daca nu voi putea sa onorez biletul?