avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate maties24

Activitate maties24

Răspuns la discuția Remodificare program vizita minor
e mai greu caci va trebui sa stau eu de vineri pana duminica in judetul mures si nu stiu daca imi gasesc un servici sa imi permita asta.
pai am si eu dreptul sa imi refac viata. nu cred ca sunt obligata sa locuiesc cu fetita unde are el domiciliul toata viata doar pentru ca e mai convenabil pentru el.





Răspuns la discuția Remodificare program vizita minor
si ce se intampla daca el nu va fi de acord? pot sa deschid proces pentru modificarea programului in timisoara?
recent am stabilit cu fostul sot un alt program de vizitare in fata avocatilor caci intre timp eu cu fetita in varsta de 4 ani m-am mutat in timisoara cu prietenul meu,iar fostul sot locuieste in judetul mures si nu mai puteam sa respect programul de vizitare stabilit prin sentinta de divort.
acum s-a stabilit vizita de doua weekenduri pe luna in care un weekend trebuie sa o duc eu si sa stau acolo pana duminica pe cheltuiala mea si un weekend sa vina el dupa ea pe cheltuiala lui.
problema e ca e destul de costisitor drumul si eu sunt obligata sa o duc,iar el nu e obligat sa vina dupa ea.
eu am fost de acord doar pentru ca nu mai vroiam sa ne judecam pe motiv ca eu nu am mai respectat hotararea judecatoreasca. dar acum stau si ma gandesc cum o sa imi gasesc eu un serviciu care sa imi permita sa fiu libera un weekend pe luna sa i-o duc eu. se mai poate modifica programul asta de vizitare sa stabilim sa vina el dupa fetita si s-o aduca inapoi cu toate ca nu va fi de acord?
va multumesc frumos pentru timpul acordat
dar ce se intampla daca ai dau fetita si nu mai vrea sa mi-o aduca inapoi? eu cu el nu ma pot intelege deloc caci de cate ori vorbim nu tine cont de prezenta fetitei si ma injura, ma denigreaza in fata fetitei si ai spune fetei lucruri urate despre mine si o ia cu forta de langa mine facand-o sa planga caci fetita nu vrea sa plece de langa mine. ma doare sufletul cand vad ca pleaca cu ea plangand, iar eu nu pot sa fac nimic...
multumesc frumos pentru raspuns
asa ne-am inteles la mediator ca sa fie in custodia mea si divortul s-a facut pe baza acordului de mediere. pot sa cer aici in timisoara modificarea programului de vizita?
cu locul de munca nu e problema ca e aproape rezolvat, in sentinta scria asa ca daca in timp imi voi schimba domiciliul,tatal va fi anuntat. eu l-am anuntat telefonic. eu nu il impiedic sa vina sa vada fata. poate sa vina cand doreste. plangerea pentru denunt calomnios o pot face aici in timisoara? se pot audia martorii din judetul mures?
da.
el are drept de vizita in fiecare weekend. o ridica de la gradinita vinerea dupa masa si luni dimineata o ducea. au fost zile cand a luat-o de joia de la gradinita poate sa confirme educatoarele. si a fost cand mi-a adus-o doar marti dupa masa acasa mi-e martora bunica mea caci locuiam atunci la bunica.
de cand ne-am mutat in timisoara nu a mai venit dupa ea.
in sentinta scrie ca exercitarea autoritatii parintesti se va face de catre mama.
buna
recent am primit sentinta de divort de comun acord care a ramas definitiva in 06.01.2014 prin care minora in varsta de 3 ani si 9 luni mi-a fost incredintata mie.
divortul s-a facut in judetul mures, iar acum eu m-am mutat cu fetita in timisoara unde locuim intr-un apartament cu 4 camere impreuna cu actualul meu prieten.
am inscris fetita recent la gradinita si imi caut si eu un loc de munca.
fostul meu sot a facut plangere penala la politie pe baza art. 307 cp pentru ca nu i-am dat fetita in data de 02.01 deoarece am fost plecate de sarbatori si nu am reusit sa ajungem. l-am anuntat ca nu suntem acasa. in schimb i-am dat fetita in alte zile in care el nu avea program de vizitare. el vrea sa deschida proces de reincredintare minor. poate sa imi ia fetita? daca redeschide proces va trebui sa merg cu fetita in jud mures? daca vine dupa fetita si nu mai vrea sa mi-o aduca inapoi, ce fac? sunt obligata sa ai spun fostului sot adresa unde locuim?
va multumesc.