avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate crisis81

Activitate crisis81

mamasitas a scris:

Sunteti tare curajoasa daca desi aveti un copil de 1 an si jumatate,deja dati nastere celui de-al doilea ,in conjunctura descrisa de dvs.Oricum primul copil,adica fetita adoptata va ramane pe numele sotului dvs.Numai daca dansul isi da consimtamntul puteti sa o adoptati cu concubinul actual.Procesul e de durata dar nu imposibil de realizat.Asa ca,mult succes!

Isi va da acordul fara probleme. Va fi o usurare pt el, dar si pentru concubinul meu, singurul tata pe care il stie fetita mea.
Am un avocat... ca doar este a doua oara cand divortez. Eu ramasesem cu ideea ca tagada trebuie facuta de fostul sot.
Avocatul m-a sfatuit sa vorbesc cu sotul sa faca el tagada, dar sotul nu vrea/nu are timp si de aceea as vrea sa depun eu actiunea. Multumesc!
Ma puteti ajuta cu formularea actiunii?
Mai exact: ce trebuie sa scriu in hartia depusa la judecatorie pentru tagada paternitatii. Fostul sot nu are timp sa faca nimic si eu nu stiam ca pot face si eu actiunea #-o. Multumesc anticipat!
Va rog daca ma puteti ajuta cu formularea actiunii de tagada a paternitatii. De curand am aflat ca poate fi introdusa si de mama ca pana acum mi-am petrecut timpul rugandu-ma de fostul sot sa introduca actiunea. Noi inca nu suntem divortati desi nu mai suntem impreuna de mult timp. Abia pe 7 februarie avem prima infatisare pentru divort. Va multumesc anticipat.
Stiu ca trebuie sa-l chem in judecata pe sot, dar nu stiu cum sa formulez textul respectiv....actiunea.
smeagull a scris:

@Crisis81: va fac o marturisire: si eu, si sotia mea am purtat numele tatilor dupa divort, adica un nume diferit de al mamelor noastre.
Va asigur cu mana pe inima ca nu am avut niciun neajuns din aceasta situatie. (desi am prins si vremurile dinainte de '89, cand divorturile erau un lucru foarte rar).
A trebuit tot timpul, din motive birocratice, sa port cu mine hotararea de divort a printilor mei, insa in afar de o bifa in plus pe formulare, nu m-am lovit in viata mea de nicio prejudecata ca am alt nume decat mama mea.

Fetita mea va sti ca este adoptata, dar nu vreau sa trebuiasca sa si-o scrie in frunte ca sa explice unora de ce o cheama altfel decat pe mami si pe tati. Si asa va trebui sa-i explic de ce ea nu a crescut la mine in burta ca fratiorul ei.... macar sa ramana asta singura diferenta dintre ei. De aia trebuie sa trec prin atatea proceduri.
:D Superb citatul......
Intr-adevar este un hop..... sper sa il trecem cat mai repede. Acum un an nici nu stiam unde este tribunalul si acum am avut procesul de adoptie, divortul, urmeaza cel de tagada si apoi inca unul de adoptie avand in vedere ca voi scoate actele cu actualul iubit ca sa poata adopta si el fetita mea.
Nu vreau sa se loveasca de mintile inguste din societatea romaneasca purtand un alt nume decat al restului familiei. Va mai dura mult si bine pana voi reusi sa am si eu o familie normala conform legilor si convingerilor romanesti.:(

Inca o data va multumesc!
Margareta Stanciu a scris:

Nu.Felicitari pt curaj si sa aveti un copil sanatos!
Daca tot nu era copilul sotului, de ce nu ati inaintat actiunea de divort mai devreme.Puteati solicita, avand in vedere circumstantele expuse, preschimbarea termenului de judecata, obtineati astfel divortul si renuntati si la toate caile de atac pt a putea ramane sentinta def. si irevocabila in termen util.

Impreuna cu fostul sot am adoptat o fetita, dar cand ea a implinit 4 luni noi ne-am separat. Nu aveam cum sa depun divortul pana la solutionarea procesului de adoptie avand in vedere ca fetita apare ca si copil natural al lui din afara casniciei. Daca divortam inainte sau apaream cu proces de divort pe rol, nu imi mai acorda nimeni adoptia fetitei si nu puteam sa-mi pierd copilul.
Am facut cerere de schimbare de termen dar nu am primit un raspuns nici pana acum.
Fetita mea are acum 18 luni si abia acum o luna i-am putut scoate certificatul de nastere cu numele meu pe el.
prodiamant a scris:

Daca tot v-ati edificat cum e cu copiii astfel nascuti , tineti cont si de termenele de prescriptie ale dreptului la actiune ( in tagada paternitatii , sau dupa caz a stabilirii paternitati). Nu prea e moral totusi ... subiectul asta .


Am 3 medici care mi-au urmarit sarcina si toti se uita la mine ca la urs ca am dus-o pana la termen aproape. Eu sunt diagnosticata cu sterilitate primara si nici un medic nu mi-a dat nici o sansa. Da, nu era momentul sa fac un copil, dar conform unor dosare medicale stufoase nici nu aveam cum sa-l fac. Exista cineva care, in locul meu, ar fi renuntat la sarcina?
Multumesc mult pentru raspunsuri. Intr-adevar tot caut solutii si ma gandesc inclusiv la solutia de "fals in declaratii" pentru ca nu pot sa accept ca acest copil sa poarte numele fostului sot. Daca as sti ca justitia romana s-ar misca ..... da.
Dar mie mi-a luat 1,5 ani sa am certificatul de nastere al fetitei adoptate. Am depus imediat divortul, dar am termen abia in februarie.
Daca deschid un alt proces de tagada cine stie cand voi avea termen, cand se va solutiona, cand vom intra in normalitate.#-o#-o#-o
Vreau sa declar la starea civila ca sunt deja divortata, alta solutie nu gasesc.
In 10 zile voi da nastere unui copil, iar divortul de fostul sot inca nu s-a finalizat. Copilul este al iubitului meu actual care doreste sa-l recunoasca.
O sa avem probleme la casa casatoriilor cu declararea copilului?
Conform legii mai sus mentionate nu am avea probleme, dar conform codului familiei, "copiii nascuti in timpul casatoriei au ca tata pe sotul mamei"