avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate ALINACOVACI

Activitate ALINACOVACI

Buna seara!
As avea nevoie si eu de un sfat de la dumneavoastra.
Anul trecut in luna octombrie am facut un credit la Raiffeisen Bank, pe care l-am platit luna de luna fara a avea restante.
Ieri cand am mers la banca sa-mi platesc rata, mi s-a spus ca am doua luni restanta.
Am prezentat dovada care atesta faptul ca am platit corect.
S-a descoperit ca am contul poprit de Casa Judeteana de Pensii Vaslui(unde am intr-adevar o datorie veche).
In concluzie, cat as fi eu de promta in platirea ratelor catre banca in cateva zile eu voi intra in baza de date ca si rau platnic. In ciuda faptilui ca eu apar cu activitate pe cont si am chitante care dovedesc ca am platit.
Mentionez ca nu am primit nici o atentionare din partea casei de pensii, ca societatea la care lucrez nu a primit deasemenea nimic prin care sa mi se faca o eventuala poprire pe salar.
Imi puteti spune , va rog daca au dreptul sa faca asta si unii si ceilalti, si care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i urmez (exceptand plata catre casa, pt ca nu am de unde).
Va multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire
casa in care locuiesc impreuna cu parintii mei, a fost a bunicii mele. In urma decesului acesteia, cei 6 frati ai tatalui meu au semnat in favoarea lui si a uneia dintre surorile lui.
Sora lui a decedat in anul 2006. Mentionez ca ea a avut un fiu care a decedat si care a lasat in urma lui 2 copii.
Din anul 2007 eu locuiesc intr-o anexa de pe aceasta proprietate.
In momentul de fata, nepotii matusii mele, l-au actionat in judecata pe tata, cerandu-i anexa, o parte din casa batraneasca si evident jumatate din teren.
Intrebarea mea este ce castig de cauza ar putea avea ei, in conditiile in care nu s-a dezbatut mostenirea in termenul legal, in conditiile in care eu am adus imbunatatiri anexei.
Va multumesc anticipat!
Discuție Mostenire
Imi puteti spune va rog, care este termenul in care se poate dezbate o mostenire, de la decesul unei persoane? Adica, daca exista un termen limita.
Multumesc!