avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate indilema

Activitate indilema

Buna ziua.
As avea nevoie de un sfat cu privire la situatia in care ma aflu.
In aprilie se implinesc 2 ani de cand sotia a plecat de acasa impreuna cu fetita mea de 10 ani dupa 10 ani de casatorie.Avea o relatie cu altcineva si s-a hotarat sa inceapa o noua viata.
Anul trecut in mai am deschis o actiune de divort in care am mentionat ca sunt de acord ca fetita sa ramana cu ea.Intre timp ea a nascut o fetita care nu este conceputa cu mine,ea recunoscand acest fapt.Fiind inca casatoriti,fetita este pe numele meu...
Fiind vacanta si apoi venind si greva din justite,primul termen s-a programat in februarie anul asta.
Am vorbit cu ea si vrea sa terminam cat mai repede cu tot,asa ca va cer ajutorul in aceasta privinta.
Cand voi merge la termen trebuie sa spun si de fetita nou nascuta presupun.
Apoi,ce credeti ca ar ajuta la grabirea finalizarii procesului?
Inca nu s-a facut ancheta sociala.
Va multumesc anticipat de ajutor.
Care este uramatorul pas pe care trebuie sa-l fac?
Răspuns la discuția Ajutor pentru tagada paternitate.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Deci va trebui sa astept sa se nasca copilutul ca apoi sa deschid actiunea de tagada a paternitatii.
Deci voi avea 2 procese deschise.Cel pentru divort si cel pentru tagada paternitatii..:(
Iar apoi partajul...of...
Buna ziua.
Sunt intr-o dilema,si sper ca dvumneavoastra sa ma lamuriti.
Sunt cu sotia in proces de divort.Sotia implineste luna asta 1 an jumatate de cand a luat hotararea de a pleca de acasa pe fondul unor certuri.Dupa ce a plecat am realizat clar ca banuielile mele cu privire la o alta relatie a ei erau reale.
Avem impreuna o fetita de 10 ani.
Am deschis actiunea de divort in august si prima infatisare am prins-o in septembrie,urmatoarea fiind pe 10 februarie.
In momentul de fata sotia este insarcinata, avand 2 saptamani pana naste.Tatal cu siguranta nu sunt eu,iar ea recunoaste aceasta.Mi-a zis ca da oricand marturie pentru aceasta.
Ce ma sfatuiti sa fac in momantul in care copilul se va naste.Am inteles ca oricum el va purta numele meu dar,probabil ca mi se va cere buletinul sau prezenta pentru inregistrarea lui.Ce sa fac pentru a nu avea probleme la ulterioara tagada a paternintatii.
Va multumesc.