avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters110594

Activitate ContSters110594

Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti daca in cartea de munca apar perioadele de concediu medical ?Daca vreau sa fac un credit si de la banca imi cere o adeverinta in care se specifica netul pe ultimele 3 luni si eu in ultimele 3 luni am fost in concediu cu 75% ce mi se va trece de catre angajator? Ce am luat in aceasta perioada sau netul meu obisnuit?
Răspuns la discuția Certificat de mostenitor valabil?
Stiu ca este normal sa mosteneasca si sotia supravietuitoare, numai ca mi s-a parut ciudat ca la inceputul actului respectiv se afirma ca este decedata iar mai apoi este supravietuitoare. Stim ca acest act este corect din punct de vedere al impartirii insa nu stiam daca din cauza acestei erori este si valabil, pentru ca va dati seama ca onorariul a fost achitat, iar actul a fost intocmit acum 5 ani, iar intre timp notarul respectiv a decedat.
Oare un alt notar va face aceasta rectificare de care mi-ati spus?


Multumesc
Sotului meu i-a murit tatal si in urma decesului, prin notariat mostenitorii un certificat de mostenitor .Insa o parte din acest certificat este gresita, datorita faptului ca a fost gresit numele sotiei defunctului si scrie ca este si decedata, cu toate ca aceasta traieste, iar mai apoi ii face parte si acestei sotii. In speranta ca m-ati inteles acest certificat este valabil sau merg din nou la notar?
In urma mamei care a decedat am ramas la mostenire 2 frati si tatal. Tatal a renuntat la mostenire iar fratii ne-am inteles si am renuntat unul in favoarea celuilalt, (fiind vorba despre 2 case, astfel fiecare mosteneste cate una) .Totul s-a intamplat in instanta si acum avem o hotarare judecatoreasca in acest sens. Ce trebuie sa fac ca sa pot intra in posesia titlului de proprietate?
Mentionez ca am fost la primaria de care apartine imobilul mostenit iar cei de acolo mi-au spus ca hotararea judecatoreasca nu are valoare si trebuie sa mergem la notar.Este adevarat? Daca nu, cum pot proceda daca cei de la primaria respectiva isi vor sustine varianta lor?
Va multumesc