avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU MEDICAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU MEDICAL

Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti daca in cartea de munca apar perioadele de concediu medical ?Daca vreau sa fac un credit si de la banca imi cere o adeverinta in care se specifica netul pe ultimele 3 luni si eu in ultimele 3 luni am fost in concediu cu 75% ce mi se va trece de catre angajator? Ce am luat in aceasta perioada sau netul meu obisnuit?
Cel mai recent răspuns: Crissa C , Consilier juridic 10:19, 5 Noiembrie 2009
IN cartea de munca nu sunt recute concediile medicale, dar pe adeverinta o sa fie trcute ultimel dvs venituri nete, dca asa cere adeverinta, deci efectiv ce ati primit pe concediu medical.
Se va trece ce ati luat in mana in ultimele 3 luni.
grace_r a scris:

IN cartea de munca nu sunt recute concediile medicale, dar pe adeverinta o sa fie trcute ultimel dvs venituri nete, dca asa cere adeverinta, deci efectiv ce ati primit pe concediu medical.

Are dreptate grace_r.Dar nu ar fi mai bine sa asteptati sa mai luati 3 salarii si apoi sa faceti creditul pentru a avea un venit mai mare?
Nu pot astepta pentru ca voi intra in prenatal si dupa ceea nu se va mai putea. Dar daca de la banca respectiva imi va cere pur si simplu adeverinta de venit?

Ruje a scris:

grace_r a scris:

IN cartea de munca nu sunt recute concediile medicale, dar pe adeverinta o sa fie trcute ultimel dvs venituri nete, dca asa cere adeverinta, deci efectiv ce ati primit pe concediu medical.

Are dreptate grace_r.Dar nu ar fi mai bine sa asteptati sa mai luati 3 salarii si apoi sa faceti creditul pentru a avea un venit mai mare?

In cazul de fata angajatorul va elibera adeverinta cu venitul pe ultimele 3 luni ca urmare a indemnizatiei concediului medical,cei 75% din salariu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate modifica concediul medical indemnizatia pt copil si implicit salariul mamei Mihaela Nistor Mihaela Nistor Anul trecut am ramas insarcinata , inainte de concediu prenatal din cauza unor probleme in sarcina mi-am luat 2 saptamani de concediu medical mai exact de pe ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical si prenatal ady@p ady@p va rog frumos daca doriti sa-mi calculati si mie cati bani ar trebui sa iau pe luna octombrie. in luna octombrie am fost 8 zile in concediu medical 75% si 14 ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical dupa ccc1 Dana-Ion Dana-Ion Buna seara! As dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical dupa CCC1. Sunt in urmatoarea situatie.: pe 28.08.2013 a incetat CCC1, iar dupa reluarea ... (vezi toată discuția)