avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate radutopala

Activitate radutopala

multumesc de raspuns. azi am fost si la admin. financiara si acelasi raspuns l-am primit. in plus, pe factura trebuie trecut "neimpozabila in Romania".
contabilul meu mi-a spus sa trec ca fiind platitor de TVA si ca nu se plateste TVA pe facturile emise catre UE. vroiam sa fiu sigur ca asa e.
deci, se plateste TVA pe facturile emise catre firme din UE?
multumesc.
Buna ziua,
Sunt pe cale de a infiinta o firma de software. Problema a aparut la alegerea intre platitor de TVA sau nu, ptr ca firma va emite catre o tara UE facturi.
Contabilul mi-a spus ca nu se plateste TVA ptr facturile catre tarile UE.
Cum este mai bine? Sa aleg sa fiu platitor de TVA in cazul in care emit facturi catre UE fara TVA, sau nu?
Care sunt avantajele si dezavantajele platitorului de TVA?
Multumesc.
Cum pot afla daca una din partile aflate in succesiune are sau nu un act doveditor asupra unei parti a mostenirii ?
Problema este in felul urmator:
E vorba de niste terenuri. Sunt doua parti implicate. Una din parti a obtinut nu se stie cum un act asupra a 800mp din suprafata totala de la proprietarul initial pe care dupa aceea si-a facut casa pe acesta. Acest act nu vrea cu nici un chip sa-l arate si celeilalte parti implicate si pe deasupra sustine ca nu vrea sa ajunga la tribunal.
As vrea sa stiu, in eventualitatea in care acest act exista, unde as putea sa gasesc o copie a acestuia ? Si cum se poate ataca partea care detine actul pentru a o convinge sa arate actul cu pricina.
Multumesc.
PS: Voi da alte detalii mai tarziu daca este cazul.