avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate Claudia Petrus

Activitate Claudia Petrus

Sugestia mea este sa cereti de la agentie macar o copie a contractului pe care l-ati semnat ca sa vedeti exact ce este scris in el. De regula aceste contracte sunt redactate astfel incat sa existe baza legala pentru a va da in judecata, altfel agentii imobiliari ar ajunge ca pentru foarte multi clienti sa lucreze gratis. Nu stiu daca in cazul dvs. si-au facut treaba asa cum trebuie, probabil in contractul de vizionare sunt trecute si niste obligatii ale lor, dar trebuie sa il cititi ca sa va lamuriti.
Contractul de vizionare cuprinde adresa apartamentului la care ati fost cu agentia, datele dvs. din buletin si specificatia ca in cazul incheierii tranzactiei pentru proprietatea respectiva va obligati sa platiti agentiei comisionul. Ar fi trebuit sa primiti si dvs. un exemplar pentru ceea ce ati semnat.
Pentru un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere facut intre doi frati este necesara vizarea la primarie a adeverintei de la asocatia de locatari? Si daca da, se poate face pe loc, exista un birou special? Va multumesc.
Am un apartament proprietate personala care sta nefolosit. As vrea sa il inchiriez, dar de toate actele, drumurile la agentii imobiliare, circa financiara, etc, sa se ocupe sora mea. De asemenea, sa faca contractul cu chiriasul la circa financiara pe numele ei, deci pe numele ei sa figureze si veniturile din chirie, ca si cota de impozit pe chirie, incat eu sa nu am nici o bataie de cap daca e vreo incurcatura de vreun fel sau probleme cu chiriasul. Exista aceasta posibilitate?