avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters111085

Activitate ContSters111085

Sotul meu a cumparat inainte de casatorie un apartament cu 3 camere printrun credit "achizitie imobil", valoarea apartamentului 24.000 euro, din care 5.500 euro-avans+18.500 credit. La 2 ani dupa cumpararea apartamentului ne-am casatorit si am facut o refinantare, un alt credit prin care am achitat cei 18.500 euro la banca (creditul initial) si am mai luat o diferenta de 20.000 euro, ipotecind acelasi apartament (cel cumparat de sotul meu).

In cazul unui divort eu cu ce ma aleg? Practic creditul cel mare 39.000 este pe numele meu (eu sunt titular-el codebitor), eu o sa raman cu ratele si el cu apartamentul achitat? Cum am putea descurca lucrurile?
Practic din valoarea apartamenului el singur a platit doar avansul 5.500 euro+1000 (cit a platit rate la el pina in momentul refinantarii), diferenta a fost achitata din creditut refinantare facut de mine. O alta problema ar fi aceea ca eu am primit banii cash si i-am depus in contul lui printr-o chitanta nu prin ordin plata (sa se vada ca din contul meu s-au dus in contul lui de credit :( )
pe 12.10 mi-a incetat si mie contractul de munca , si nici pina in ziua de azi nu am putut depune dosarul pentru ca angajatorul nu mi-a emis anexa 14, anexa care -spune angajatorul -se completeaza dupa depunerea declaratiilor din luna respectiva, iar declaraliile au ca termen de depunere data de 20 ale lunii si abia dupa 20 ale lunii se va amite anexa 14. In consecinta contractul a incetat in data de12.10, iar eu ar trebui sa depun dosarul pina pe 12.11, insa angajatorul spune ca poate emite anexa 14 doar dupa data de 20.11.2009. Ce pot face eu in acest caz, pentru a nu avea intrerupere pe cartea de munca?