Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In caz de divort, eu cu ce ma aleg?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In caz de divort, eu cu ce ma aleg?

Sotul meu a cumparat inainte de casatorie un apartament cu 3 camere printrun credit "achizitie imobil", valoarea apartamentului 24.000 euro, din care 5.500 euro-avans+18.500 credit. La 2 ani dupa cumpararea apartamentului ne-am casatorit si am facut o refinantare, un alt credit prin care am achitat cei 18.500 euro la banca (creditul initial) si am mai luat o diferenta de 20.000 euro, ipotecind acelasi apartament (cel cumparat de sotul meu).

In cazul unui divort eu cu ce ma aleg? Practic creditul cel mare 39.000 este pe numele meu (eu sunt titular-el codebitor), eu o sa raman cu ratele si el cu apartamentul achitat? Cum am putea descurca lucrurile?
Practic din valoarea apartamenului el singur a platit doar avansul 5.500 euro+1000 (cit a platit rate la el pina in momentul refinantarii), diferenta a fost achitata din creditut refinantare facut de mine. O alta problema ar fi aceea ca eu am primit banii cash si i-am depus in contul lui printr-o chitanta nu prin ordin plata (sa se vada ca din contul meu s-au dus in contul lui de credit :( )
Buna ziua !
Va alegeti cu jumatate din bunurile comune , stabilite in urma actiunii de partaj si a probelor de la dosarul cauzei.... + plus bunurile proprii.
Un sfat, fara a fi malitios : pana la divort- pe care nu vi- l doresc- este bine sa va conservati probele. :magic:
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat