avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters111374

Activitate ContSters111374

va multumesc pt raspunsuri si reprosuri..o zi deosebita.
multumesc pentru raspuns. sincer parintii mei m-au sprijinit cu 200 de lei ca sa merg la facultate, si pentru a ma intretine a trebuit sa ma angajez si sa lucrez in paralelel (fiind la o facultate de zi cu cursuri si laboratoare zilnic) Dupa ce am temrinat facultatea parintii mei numai mi-au oferit sprijin financiar.M-am descurcat singura, intr-un oras la 300 de km de casa. Nu vreau sa ma intelegeti gresit. Dar nu mi se pare corect ca sa imi rup eu bani din bugetul familiei pentru a o intretine ,in cazul in care ea nu urmeaza o forma de invatamant la zi. Un copil cu bun simt , dornic sa invete, merita tot, insa un copil la care nu ii sta capul decat cum sa plece de acasa, cum sa fumeze, si cum sa cunoasca noi baieti,,,ma scuzati dar un astfel de copil major trebuie sa sa gandeasca cum sa se si intretina. Inca o data mentionez, faptul ca sotul meu este de acord cu mine. Sunt multe neplaceri pe care mi le-a oferit fara nici un rost. Sunt multe lucruri personale pe care doar eu si sotul meu le stim,, si nu cred ca merita sa le povestesc. Pur si simplune intereseaza pana cand este obligatoriu plata pensiei alimentare (am inteles ca pana la 26 de ani) si ince conditii.Multumesc
nu sunt dura deloc. pentru ca stiu ce probleme mi-a facut , si nu vreau sa intru in detalii.
Daca este nevoie, si isi v-a urma studiile, Doamne ajuta sunt de acord sa ii plateasca in continuare,,dar daca nu sincer nu am de gand sa o intretin, pentru ca poate foarte bine sa mearga la munca.
Nu vreau ca cineva sa ma inteleaga gresit, eu nu interzic faptul de a plati pensia alimentara, deoarece nu este corect si nici nu pot. Niciodata nu am avut nimic de comentat in privinta aceasta, deoarece atunci cand mi-am ales un sot divortat am stiut si consecintele ce vor urma. Ma gandesc as putea sa fiu si eu in situatia asta, insa cu atatea probleme cate am avut cu fiica sotului meu, fara nici un rost, doar pentru simplu fapt ca ea este infiata si ca eu am un copil cu tatal lui, sincer au cam umplut paharul. Cred ca daca cineva ar fi in situatia mea m-ar intelege, si mi-ar da dreptate. Nu stiu cine ar putea sa se inteleaga cu o persoana care mereu incearca sa bage bete in roate. Eu chiar i-am spus sotulu sa de-a Dumnezeu sa isi continue studiile, dar in cazul care nu o v-a face ,cred ca avem tot dreptul sa cerem sistarea pensiei alimentare.
Astept si alte pareri , sfaturi , pro sau contra. Multumesc



Buna ziua.
As dori sa ma indrume cineva intr-o problema .Sotul meu are o fiica din casnici aanterioara. Este deja majora, a implinit 18 anul trecut in septembrie. Anul acesta , mai exact i n iunie termina clasa 12. A sdori sa stiu dca se poate cere intreruperea platii pensiei alimentare pe perioada iulie -septembrie, deoarece in aceasta perioada ea nu urmeaza nici un fel de scoala. Oricum sunt putine sanse sa iti i-a bacul. Multumesc
Discuție buna ziua
astept raspunsul dvs
Discuție buna ziua
As avea si eu nevoie de putina indrumare. Sotul meu , este divortat, are un copil din casatoria anterioara,(minor).si acum avem si noi un copil,,tot minor. Pana acuma a platit o singura pensie alimentara pentru copilul din casatoria anterioara ..33% din salar insa acum ar dori sa o imparta,deoarece are doi copii minori in intretinere.
Este posibil acest lucru??daca da care sunt pasii ce trebuiesc urmati pt a impartii pensia alimentara??