avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate LIVIU NISTEA

Activitate LIVIU NISTEA

Inregistrare facturi in e-factura

Buna dimineata ! Cum procedam sa transmitem prin e-factura o factura unui client care nu este inregistrat in e=factura ?

Multumesc mult !
Care este valoarea ajutorului social acordat unui salariat pentru o boala grava ?
Multumesc mult !
Multumesc pentru raspuns !
Cred ca nu am fost suficient de explicit . Societatea comerciala are de platit la buget obligatiile legale ( TVA, CAS, sanatate, etc) si are de incasat de la Primarie valoarea facturilor pentru prestarile prestate . Primaria are de platit aceste facturi, dar are , in acelasi timp , de incasat de la bugetul statului alocarile bugetare .In acelasi timp si bugetul are de incasat de la societatea comerciala si de platit catre Primarie .
E posibila o compensare in trei, cele trei parti fiind in acelasi timp si debitor si creditor .
Cu multumiri !
Compensare datorii buget .
Buna ziua ! Se poate efectua o compensare a unor datorii la buget a unei societati comerciale cu sumele pe care le are de incasat de la o Primarie si sumele pe care Primaria le are de incasat de la buget ? Daca da, ce act normativ reglementeaza aceasta ?
Multumesc mult !
Stabilire salariu cenzor .
Buna ziua ! Salariul cenzoruluii unei firme din subordinea Consiliului Local este de 20 % din salariul administratorului . Daca se modifica salariul administratorului, salariul cenzorului se modifica automat prin decizie a administratorului sau este nevoie de Hotarare de Consiliu Local ?
Multumes mult !
Buna ziua !
Administratorul unei societati de constructii, numit prin contract de mandat, mai beneficiaza de facilitati in constructii de la 01,01,2023 ?
Multumesc mult !
Calcul diurna externa
Buna ziua am urmatoarea situatie . Un salariat al firmei pleaca in delegatie cu autoturismul firmei la ora 07,00 . La ora 17,00 trece frontiera in Ungaria , iar la ora 22,00 ajunge in Slovacia , unde se cazeaza . Aceasi situatie se intampla si la intoarcere . Avand in vedere ca deplasarea pe teritoriul Romaniei a durat mai putin de 12 ore, are dreptul la diurna interna pentru cele doua zile ?
Multumesc mult !
In urma decesului unuia din soti, sotul supravietuitor impreuna cu urmasii sotului decedat vor mosteni averea sotului decedat .
Valoare diurna externa .
Buna ziua ! Un salariat a fost intr-o deplasare in UE pentru achizitia unor utilaje . Pe perioada deplasarii a beneficiat de diurna de 80 euro pe zi . La cel curs de schimb se calculeaza ? La data plecarii, la data intoarcerii sau pentru fiecare zi ?
Multumesc mult !
Buna ziua !
As dori sa aflu si eu ce act normativ reglementeaza intocmirea executiei bugetului de venituri si cheltuieli al unei societati comerciale cu actionar unic Consiliul Local .
Multumesc mult !