avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate gabelex

Activitate gabelex

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Misha80 a scris:

gabelex a scris:

se gasesc undeva subiectele din sesiunea octombrie 2011? MULTUMESC



[ link extern ]


imi pare rau dar nu am gasit.....
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
se gasesc undeva subiectele din sesiunea octombrie 2011? MULTUMESC
Imi puteti spune si mie va rog cum interpretati acest articol?

(4) Echivalarea funcţiilor publice specifice cu funcţiile publice generale, în condiţiile legii, se face prin statutele speciale prevãzute la art. 5 alin. (1) sau, la propunerea autoritãţilor şi instituţiilor publice, de Agenţia Nationala a Funcţionarilor Publici.
(Art. 7 alin. 4 din Legea nr. 188/1999)
multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
fkt a scris:

astept baremul ..... la penal la ora asta era deja.....

si ce subiecte au fost? va rog.....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
buna ziua,
va rog frumos imi puteti spune unde pot sa gasesc si eu spetele care s-au dat anul trecut la examenul de definitivat?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
eu am sunat azi la unbr si am intrebat. mi s-a raspuns ca potrivit legii nu se poate, dar eu sa-mi depun dosarul. acum ma intreb daca il depun si sunt respinsa imi returneaza cineva cei 700?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
angelapriboi a scris:

Examenul pentru cei cu vechime in functii de specialitate juridica reprezinta o grava incalcare a drepturilor omului.
Consilierii juridici care au destula experienta(deoarece au peste 5 ani vechime) sunt grav discriminati deoarece sunt definitivi prin efectul legii si nu pot participa la acest examen.
Asta e Romania noastra !!!!

asa este. dar nu se poate face nimic? chiar asa? noi nu mai avem dreptul acum sa ne reorientam? ca o facultate de drept am absolvit si noi.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Oradea99 a scris:

gabelex a scris:

din ce am citit aici inteleg ca acei consilieri juridici definitivati in profesie prin efectul legii nu se pot inscrie la examenul din februarie pentru ca nu au dat exament de definitivat in aceea profesie? sau am intes gresit? va rog, mai este cineva in situatia mea?


Cititi informatiile de pe siteul UNBR: [ link extern ]

am citit. si se face referire la cei definitivati in alte profesii juridice prin promovarea unui examen. eu am fost definitivata prin efectul legii. respectiv in 2004 cand a aparut legea consilierilor juridici, eu am fost inscrisa in tablou ca si definitiv. deci? mai este cineva in situatia mea?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
din ce am citit aici inteleg ca acei consilieri juridici definitivati in profesie prin efectul legii nu se pot inscrie la examenul din februarie pentru ca nu au dat exament de definitivat in aceea profesie? sau am intes gresit? va rog, mai este cineva in situatia mea?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
diana.m. a scris:


In luna februarie se sustine examenul de admitere in Barou pentru cei definitivati in alte profesii juridice.
Mea culpa pentru : examen de primire in profesie a stagiarilor, ai dreptate, corect este examenul de primire in profesia de avocat . :">

PS:Tu nu aveai cu cine sa te certi la 1 noaptea ?X-(

O zi buna si spor la invatat!

imi cer scuze, informatia aceasta este concretizata cumva intr-un anunt oficial? si daca da, ce materii se dau? multumesc pentru raspunsuri