Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Art. 7 din Legea nr. 188/1999
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Art. 7 din Legea nr. 188/1999

Imi puteti spune si mie va rog cum interpretati acest articol?

(4) Echivalarea funcţiilor publice specifice cu funcţiile publice generale, în condiţiile legii, se face prin statutele speciale prevãzute la art. 5 alin. (1) sau, la propunerea autoritãţilor şi instituţiilor publice, de Agenţia Nationala a Funcţionarilor Publici.
(Art. 7 alin. 4 din Legea nr. 188/1999)
multumesc
pey....ce e de interpretat aici?
odata, avem statutele speciale
a doua oara, io, autoritate publica, propun ANFP-ului echivalarea, si ei imi dau oki..sau nu. :)
gabelex, nu stiu sigur ce anume nu intelegi din articolul pe care l-ai prezentat, dar iti dau acest exemplu : politist local este o functie publica specifica (din Politia Locala), iar functia publica generala este cea ocupata de un referent/inspector/consilier care lucreaza intr-un birou/serviciu al unei Primarii. Referitor la echivalare : pentru politistul local primarul (sau directorul Politiei Locale, dupa caz) emite dispozitii de incadrare in functia publica specifica, echivalata cu functia publica generala (clasa, grad profesional conf. Lg.188/1999), inaintarea propunerii catre ANFP si primirea avizului favorabil. :) aprox, asa......