avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 372 soluții astăzi
Forum Activitate cuziamusia

Activitate cuziamusia

Multumesc
MULTUMESC!
Pentru o persoana cu venit unic din pensii care este plafonul minim de la care este obligata sa prezinte declaratia unica la ANAF?
OK. Acum am inteles. Am sa-i lamuresc mamei. Multumesc!
Din vanzarea actiunilor la fondul de proprietate Moldova primite de la statul roman atunci dupa revolutie a obtinut ceva venit cand le-a vandut in 2014, chiar inainte de decesul tatei si a folosit banii pentru inmormantarea lui si cheltuilelile aferente de dupa acea. Nu a stiut ca trebuiesc declarate, Nu a declarat si a fost sanctionata dur de ANAF. Practic a pierdut aproape tot venitul obtinut.
In 2023 a vandut o proprietate la pretul de 5000 euro, in afara de venitul din pensii de aproape 1900 lei lunar. Deci in acest caz sigur ca nu trebuie sa faca declaratie de venit pentru 2023? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua. Sigur? In anul 2014 si-a vandut actiunile de la fondul de proprietate iar pretul ia fost platit in contul bancar. La 4 ani ia venit impunere de la ANAF pe motiv ca nu a declarat venitul obtinut. A trebuit sa plateasca amenda, penalizare, substantiala
Buna ziua. In anul 2023 mama mea a avut un venit lunar de 1875 lei (din pensii). Tot in anul 2023, a vandut o proprietate la pretul de 5000 euro. Deci a obtinut si un venit suplimentar in afara pensiilor. Trebuie sa prezinte declaratie de venit pentru anul fiscal 2023?
Formulez aceasta consultare pentru a o indruma, ca nu cumva sa aiba probleme cu ANAF
Sunt cetateana romana cu domiciliul in Iasi, Romania, iar sotul are dubla cetatenie romana si moldoveneasca cu domiciliul in strainatate. Ne-am casatorit in Iasi dar acum impreuna am decis sa divortam de comun acord din motive de nepotrivire de caractere. Vrem sa o facem la un Notar. Trebuie sa fie un notar de oriunde in Romania? Am vrea ca totodata sa facem si partajarea la notar. Avem doar doua bunuri in comun (imobile) in Spania. Se poate partaja la acelasi Notar in Romania? Am inteles ca se poate divorta si la starea civila (partajarea logic ca nu). Care ar fi cea mai buna solutie?
Buna ziua. Care este echivalentul in noul cod civil a art.129 (6) din Vechiul cod civil (incalcarea principiului disponibilitatii) ?
Răspuns la discuția fiu major, mama executa silit
Domnule Niculescu, pacat ca va aflati departe