avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate cuziamusia

Activitate cuziamusia

Răspuns la discuția dosarul electronic
Multumesc mult!
Buna ziua. Va rog sa-mi lamuriti o indoiala. Cand se considera comunicat un act de procedura si incepe sa curga termenul legal pentru a putea raspunde - de exemplu, pt a raspunde la o intampinare? Cand inscrisul sa urcat in dosarul electronic ori cand sa comunicat efectiv partii (prin posta, prin Email, etc)?
cand se considera comunicat un act? cand apare in dosarul electronic ori cand se comunica prin Email partii contrare? Sunt reclamant intrun dosar civil si am obtinut accesul la dosarul electronic. am cerut si ca actele de procedura sa-mi fie comunicate prin Email. Astazi am observat ca paratul a formulat intampinare care sa inregistrat la dosar la 19 iunie, dar mie nu mi sa comunicat nimic. Termenul legal maxim pentru a putea raspunde la intampinare incepe sa curga cand sa inregistrat intampinarea la dosar? Ori cand mi se va comunica prin Email termenul va incepe sa curga?
Multumesc
MULTUMESC!
Pentru o persoana cu venit unic din pensii care este plafonul minim de la care este obligata sa prezinte declaratia unica la ANAF?
OK. Acum am inteles. Am sa-i lamuresc mamei. Multumesc!
Din vanzarea actiunilor la fondul de proprietate Moldova primite de la statul roman atunci dupa revolutie a obtinut ceva venit cand le-a vandut in 2014, chiar inainte de decesul tatei si a folosit banii pentru inmormantarea lui si cheltuilelile aferente de dupa acea. Nu a stiut ca trebuiesc declarate, Nu a declarat si a fost sanctionata dur de ANAF. Practic a pierdut aproape tot venitul obtinut.
In 2023 a vandut o proprietate la pretul de 5000 euro, in afara de venitul din pensii de aproape 1900 lei lunar. Deci in acest caz sigur ca nu trebuie sa faca declaratie de venit pentru 2023? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua. Sigur? In anul 2014 si-a vandut actiunile de la fondul de proprietate iar pretul ia fost platit in contul bancar. La 4 ani ia venit impunere de la ANAF pe motiv ca nu a declarat venitul obtinut. A trebuit sa plateasca amenda, penalizare, substantiala
Buna ziua. In anul 2023 mama mea a avut un venit lunar de 1875 lei (din pensii). Tot in anul 2023, a vandut o proprietate la pretul de 5000 euro. Deci a obtinut si un venit suplimentar in afara pensiilor. Trebuie sa prezinte declaratie de venit pentru anul fiscal 2023?
Formulez aceasta consultare pentru a o indruma, ca nu cumva sa aiba probleme cu ANAF