avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate un_luci

Activitate un_luci

Multumesc mult de ajutor tuturor si imi pare rau de contrele pe care le-am creeat...
Art.315 alin.(1) lit. b) C.pr.pen cu referire la art.314 alin.(1) lit.a) din C.pr.pen., raportat la art.16 alin.(1) lit.b) teza I din C.pr.pen.
In Ordonanta de clasare scrie ”teza I”.
Este altceva de cat ”teza II” la care faceti referire mai sus?
Din unele discutii avute, Politia Rutiera considera ca desi fapta s-a savarsit inainte de modificarea Codului Rutier, Ordonanta de clasare a fost emisa dupa modificare. Pot fi oare actionati in instanta si solicitate prejudicii? Multumesc de ajutor.
Art.315 alin.(1) lit. b) C.pr.pen cu referire la art.314 alin.(1) lit.a) din C.pr.pen., raportat la art.16 alin.(1) lit.b) teza I din C.pr.pen.
Multumesc de ajutor.
Buna ziua. Va rog, daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema:
In Noiembrie 2021 o persoana a fost oprita de un echipaj de politie si, fara un test rapid antidrog, a fost condusa direct la IML pentru prelevare probe. La testul rapid de urina a rezultat ca este pozitiv THC. A fost retinut permisul auto si a fost deschis dosar penal.
In luna martie 2022, urmare analizelor medicale transmise de catre IML catre politie, Parchetul dispune prin Ordonanta clasarea cauzei privind savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sub influenta substantelor psihoactive iar cheltuielile raman in grija statului.
Respectivul a primit raspuns de la politie ca, indiferent de clasarea cauzei, permisul ramane suspendat 180 zile.
Intrebarea mea este daca la clasarea cauzei nu ar fi trebuit sa ii fie returnat permisul imediat? Ce lege prevede oare aceasta suspendare? Multumesc.
Referitor la licitatiile organizate de catre primariile locale, pentru executia unor lucrari, autoritatea contractanta este obligata, prin lege, sa ceara lamuriri si completari intr-un termen fixat de aceasta, a documentatiei de licitatie depuse, ori este lasata aceasta decizie la aprecierea comisiei de evaluare? Ce document legal stipuleaza acest lucru?
Va multumesc.