Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Va rog, daca ma poate ajuta cineva in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Va rog, daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema: ...

Buna ziua. Va rog, daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema:
In Noiembrie 2021 o persoana a fost oprita de un echipaj de politie si, fara un test rapid antidrog, a fost condusa direct la IML pentru prelevare probe. La testul rapid de urina a rezultat ca este pozitiv THC. A fost retinut permisul auto si a fost deschis dosar penal.
In luna martie 2022, urmare analizelor medicale transmise de catre IML catre politie, Parchetul dispune prin Ordonanta clasarea cauzei privind savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sub influenta substantelor psihoactive iar cheltuielile raman in grija statului.
Respectivul a primit raspuns de la politie ca, indiferent de clasarea cauzei, permisul ramane suspendat 180 zile.
Intrebarea mea este daca la clasarea cauzei nu ar fi trebuit sa ii fie returnat permisul imediat? Ce lege prevede oare aceasta suspendare? Multumesc.
Codul rutier aka OUG 195/2002, actualizat, art. 103.
[ link extern ]
Bine, mai e si constitutia, art. 15, care spune ca o lege nu se aplica retroactiv, dar politistii nu au ajuns cu lectura la nivelul asta.
Conform codului rutier la data savirsirii faptei, sanctiunea era de 90 de zile cu drept de a da de reducere la 30 de zile.
[ link extern ]
In ce temei a fost dispusa clasarea?
Multumesc de ajutor.
Art.315 alin.(1) lit. b) C.pr.pen cu referire la art.314 alin.(1) lit.a) din C.pr.pen., raportat la art.16 alin.(1) lit.b) teza I din C.pr.pen.
un_luci, utilizator
Trebuie sa ii restituie permisul, fara nicio perioada de suspendare.