Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suspendare permis de conducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suspendare permis de conducere

Buna ziua,
am fost oprit in trafic in data de 22.04. 2020, am fost verificat si mi s-a comunicat ca am avut permisul suspendat pentru cumul de puncte incepand cu data de 14.04.2020 pana pe data de 13.04.2020. Am declarat ca nu mi s-a facut instiintarea de politie si mi s-a intocmit dosar penal. In data de 17.06.2020 am primit de la Parchet ordonanta de clasare conform art.315 lit.b, art.314 lit.a si art.16 alin(1) lit.b) cpp teza II. In data de 18.06.2020 m-am prezentat la biroul politiei rutiere sa ridic permisul si acest drept mi-a fost refuzat, motivand ca ordonanta data de parchet e pe teza II si permisul mai ramane suspendat inca 90 zile, iar daca era pe teza I mi-l restituiau pe loc. Este corecta afirmatia celor de la politie ca mai trebuie sa astept 90 zile cu conditia sa merg sa dau acel examen de redobandire? Cum trebuie sa procedez?
Art. 103 din oug 195/2002
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere se dispune:
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice şi procurorul sau instanţa de judecată a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală.. []
Buna ziua, revin cu inca o intrebare: suspendarea conform art.103. alin.1 lit (c) de 90 zile se calculeaza de la data initiala a suspendarii sau de la data dupa ce a trecut prima suspendare?
Va reamintesc, ca am avut permisul suspendat pentru cumul de puncte incepand cu data de 14.04 pana pe data de 13.05. In data de 22.04 am fost oprit in trafic cand mi s-a deschis dosar penal si mi s-a dat dovada fara drept de conducere. in 17.06 am primit de la Parchet ordonanta de clasare conform art.315 lit.b, art.314 lit.a si art.16 alin(1) lit.b) cpp teza II.
Am fost la politie pe data de 14.07 cand au trecut cele 90 zile conform art.103. alin.1^1 si au refuzat sa imi predea permisul motivand ca nu a trecut suspendarea, ca mai am de asteptat pana pe 13 august cu conditia de a lua si examenul de redobandire. M-au atentionat ca daca nu iau examenul se mai prelungeste suspendarea cu inca 30 zile.
Doresc sa stiu de cand se calculeza suspendarea ca si data: din 14.04, din 22.04 cand mi s-a dat dovada sau din 13.05.
Va multumesc pentru ajutor.