Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cazuri de suspendare a permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cazuri de suspendare a permisului de conducere

Buna ziua! Mi s-a retinut permisul de conducere din cauza unui accident. Conduceam un tractor neinmatriculat si s-a dispus clasarea in temeiul art.16, alin.1, lit.b TEZA I. Am avut dovada cu drept de circulatie si cand am mers la organele de politie cu ordonanta de clasare, nu mi-au restituit permisul de conducere. Ce temei legal au sa faca acest lucru?
Poate ca e doar o intirziere birocratica, altfel ar trebui sa primiti comunicare :
Articolul 103
(1^1) Dispoziția privind suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se emite în termen de 5 zile de la data la care șeful poliției rutiere pe raza căreia a fost săvârșită fapta a luat cunoștință de soluționarea procesului penal și se comunică titularului permisului de conducere în termen de 15 zile de la emiterea acesteia.
[ link extern ]
latka, utilizator