Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis de conducere

Mi s-a retinut permisul de conducere si mi s-a eliberat dovada cu drept de circulatie, deschizandu-se si dosar penal pentru conducerea unui tractor agricol neinmatriculat, implicat intr-un accident din care au rezultat doar pagube materiale. Am primit solutia de clasare pentru ca fapta nu este prevazuta de lege, in Codul Penal vorbindu-se despre autovehicul neinmatriculat, iar tractorul se incadreaza la vehicul. Am mers la politie cu ordonanta de clasare si nu mi s-a restituit permisul. Au dreptul sa il suspende?
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa fie analizata rezolutia de clasare a dosarului
Aveti dreptul sa solicitati audienta la procuror care sa va comunice detalii relevante
Articolul 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune:
c) pentru o perioadă de 180 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracțiune contra siguranței circulației pe drumurile publice și procurorul sau instanța de judecată a dispus clasarea în condițiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligația prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal;
[ link extern ]
Dvs. spuneti ca decizia de clasare face referire la teza I :"fapta nu este prevăzută de legea penală ", in cazul asta ar trebui sa va restituie permisul.

Stoica Mirel a scris:

[quot Am mers la politie cu ordonanta de clasare si nu mi s-a restituit permisul. Au dreptul sa il suspende?

latka, moderator