avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate crystyanfelciuc

Activitate crystyanfelciuc

multumesc!
daca in adeverinta data de angajator scrie asa cum e dat in lege,
,activitatea de demontare, decapare si degresare din intreprinderile de reparatii auto si tractoare.
, ma incadrez sau nu ingrupa a 2
Ajutati-ma va rog cu pct 178 si 184 din ord 50/1990
Un minor cu varsta intre 14 si 18 ani poate detine si inmatricula pe numele lui un autoturism ( bun dobandit prin cumparare, nu mosteniri ,etc) fara acordul sau consimtamantul parintilor,tutorilor,etc?
Răspuns la discuția prima de concediu bugetari
Cuantumul primei care l-am primit a fost ok (asa cum trebuiea ,asta in luna iulie) dar ei mi-au oprit ulterior 25% din acel cuantum ( in luna august) ? Si apropo de conducatorul unitatii, acesta m-a trimis la serviciul financiar ca ei sunt cei mai in masura sa-mi raspunda, ,,el nu e contabil, ei stiu ce fac si ceea ce fac ei stiu de ce si cum"
Sunt functionar public si am dreptul la indemnizatie de concediu de odihna;
Am beneficiat de concediu de odihna in luna aprilie- mai 2010 si am facut cerea de acordarea primei de concediu pentru luna mai , cerere care a fost aprobata fara mentiuni;
in schimb banii i-am primit in luna IULIE pe motiv ca nu au avut bani la buget sa mi se dea in luna mai si colac peste IN LUNA AUGUST MI-AU RETINUT 25% PENTRU PRIMA DE CONCEDIU CARE AM LUAT-O IN IULIE.
INTREBAREA MEA : ESTE LEGAL ASA CEVA?
DACA A FOST RESTANTA DIN LUNA MAI CUM E POSIBIL SA-MI IAU BANII IN IULIE SI SA-MI OPREASCA 25% IN AUGUST?
CE POT SA FAC, UNDE SA MA ADRESEZ SI DACA IMI PUTETI DA UN MODEL DE CERERE? pentru ca la serv. financiar mi s-a spus ca asa e normal si nu are importanta cand trebuia sa iau prima, pentru ca ei nu au bani si avand in vedere ca ia-am luat in luilie trebuie sa ma impoziteze cu 25% deoarece e un venit in luna iulie si nu are importanta ca e restanta din alta luna;
VA MULTUMESC!
Sunt functionar public si am dreptul la indemnizatie de concediu de odihna;
Am beneficiat de concediu de odihna in luna aprilie- mai 2010 si am facut cerea de acordarea primei de concediu pentru luna mai , cerere care a fost aprobata fara mentiuni;
in schimb banii i-am primit in luna IULIE pe motiv ca nu au avut bani la buget sa mi se dea in luna mai si colac peste IN LUNA AUGUST MI-AU RETINUT 25% PENTRU PRIMA DE CONCEDIU CARE AM LUAT-O IN IULIE.
INTREBAREA MEA : ESTE LEGAL ASA CEVA?
DACA A FOST RESTANTA DIN LUNA MAI CUM E POSIBIL SA-MI IAU BANII IN IULIE SI SA-MI OPREASCA 25% IN AUGUST?
CE POT SA FAC, UNDE SA MA ADRESEZ SI DACA IMI PUTETI DA UN MODEL DE CERERE? pentru ca la serv. financiar mi s-a spus ca asa e normal si nu are importanta cand trebuia sa iau prima, pentru ca ei nu au bani si avand in vedere ca ia-am luat in luilie trebuie sa ma impoziteze cu 25% deoarece e un venit in luna iulie si nu are importanta ca e restanta din alta luna;
VA MULTUMESC!
Dar legat de falsul in declaratii la politie (la birourile de evidenta populatiei) si ca si-au facut buletine prin acest fals si se folosesc de ele peste tot , buletinul este un act oficial nu????, ce pot sa fac , ce anume trebuie ssa reclam si unde?
Caci la buletine am fost si ei imi spun ca nu e treaba lor , cica doar instanta poate anula buletinele facute prin aceste falsuri
Dar ce plingeri mai pot face(pentru ce infractiuni ) si la ce institutii?
Pot da statul in judecata pentru faptul ca e foarte proasta legea in acest domeniu , nu-mi apara dreptul de proprietate garantat de constitutie(politia nu intervine ca nu au competenta, parchetul da NUP, instantele taraganeaza ani de zile), si eu dupa 7 ani nu ma pot bucura de dreptul meu la proprietate?
In 2003 am cumparat la licitatie prin birou executor jud. o locuinta pentru care pentru a evacua tertii (copii proprietarei, concubin,etc) si proprietara din aceasta am fost nevoit sa obtin o hot judecat pe care am pus-o in executare in octombrie 2007 cind executorul jud a evacuat toate persoanele punandu-le in vedere in scris in procesul verbal de evacuare ca daca reintra in imobil e infractiune.
dupa doua saptamini de la evacuare aceleasi persoane au reintrat in imobil prin spargerea lacatului de la usa si s-au instalat in locuinta mai ceva ca inainte ,,cu catel si purcel". Am facut plangere la politie ( noiembr 2007) care abia acum imi comunica (parchetul) ca nu se incepe urmarirea penala fata de nici o persoana deoarece fosta PROPRIETARA a spart usa ,,SINGURA".... (E AMENDATA CU 800LEI.....) DUPA CARE A CHEMAT SI PE CEILALTI TERTI.
plingerea a fost facuta pentru violare de domiciliu, incalcarea hot judecatoresti si tulbur de posesie , ACUM FACAND PLINGERE IMPOTRIVA REZOLUTIEI PARCHETULUI LA JUDECATORIE SI PENTRU CARE ASTEPT RASPUNS dar numai pentru fosta proprietara si pentru violare de domiciliu deoarece pe ceilalti parchetul a dispus NUP DEOARECE ERAU IN NECUNOSTINTA DE CAUZA????????????? cu toate ca am depus copii dupa procesele verbale de evacuare.

TOTI SUNT BINE MERCI SI IN IMOBIL IN CONTINUARE.

Problema ,, noua" este ca folosindu-se de contactul de vanzare-cumparare vechi(cind au dobindit ei locuinta) proprietara a mers la evidenta persoanelor si a facut buletine in 2008 si 2009 la mai multe persoane cu toate ca in extrasul de CF eu sunt proprietar din 2003 si acum nu vor sub nici o forma sa paraseasca locuinta.

Rugamintea mea este sa ma ajutati sa-mi spuneti ce plingeri pot face si unde pentru a putea intra cat mai repede in posesia locuintei , daca pot sa -mi recuperez cumva pagubele , daca pentru asemenea situatii exista despagubiri materiale, etc , ca din 2003 pana acum mi-a ajuns in gat de toate.
Daca aveti o actiune asemanatoare formulata v-as ruga sa ma ajutati cu ea, multumindu-va anticipat!
In speranta unui ajutor va multumesc tuturor!

daca aveti nevoie de mai multe amanunte rog sa ma contactati la adresa de email